Jak podróżować, by nie stracić majątku


Jak podróżować

Przez trzydzieści lat swojego życia miałam szansę odwiedzić kilkadziesiąt państw. Podczas każdego wyjazdu uczyłam się czegoś nowego na temat podróżowania. Dziś przekazuję zdobyte wskazówki i opisuję, w jaki sposób zabrać się za zwiedzanie nowych miejsc bez rujnowania domowego budżetu.

1.    Rozważ podróż pociągiem

Chcesz pojechać w polskie góry lub nad morze? Wybierz pociąg. Możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Jak? Skorzystaj z działających w weekend biletów turystycznych. Dzięki nim, przez całą sobotę, niedzielę i w poniedziałek do godz. 6.00 (a w trakcie długich weekendów również w dni świąteczne), będziesz mogła poruszać się pociągiem dowolną ilość razy. Koszt takiego biletu to 39 zł (jeżeli korzystasz wyłącznie z pociągów REGIO) oraz 45zł (gdy chcesz korzystać z pociągów: REGIO Przewozów Regionalnych, Arriva RP, Kolei Dolnośląskich (KD), Kolei Śląskich (KŚ), Kolei Wielkopolskich (KW) Kolei Małopolskich (KMŁ) oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA).

Pociągi są też dobrą opcją jeżeli przebywasz w obcym państwie, a chcesz pozwiedzać coś więcej niż miasto, w którym się zatrzymałaś. W większości przypadków będzie to znacznie bardziej opłacalne niż wycieczki zorganizowane przez np. przyhotelowe biura podróży lub wynajęcie samochodu.

2.    Rezerwowanie biletów lotniczych

Nie wszędzie jednak da się podróżować pociągiem.I nie zawsze chce się tak podróżować…

Bilety lotnicze warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Nie działamy wtedy pod presją czasu, mamy szanse na to, by porównać oferty i sprawdzić, z którego lotniska opłaca się nam lecieć najbardziej (różnice w cenach potrafią sięgać nawet kilkuset złotych). Nie bez znaczenia dla ceny, jest także sam termin wylotu. Czasami, by znacznie ją obniżyć wystarczy zdecydować się na przesunięcie podróży o jeden lub dwa  dni.
Dobrą opcją jest planowanie podróży poza sezonem. To kolejna szansa na zaoszczędzenie kilku groszy. I nie chodzi tu wyłącznie o oszczędność na biletach lotniczych, ale także o noclegi, wejściówki do kin, galerii, czy teatrów.
Podczas rezerwowania biletów koniecznie sprawdźmy, o której godzinie wylądujemy. Postarajmy się, by w miarę możliwości odbyło się to rano (zyskujemy cały dzień na zwiedzanie) w południe lub najpóźniej po południu. Dlaczego? W nowym miejscu możemy nie czuć się zbyt pewnie. Szukanie drogi do hotelu lub innego miejsca, w którym będziemy nocować może okazać się sporym wyzwaniem i narazić nas na niepotrzebny stres. Gdy będziemy szukać go mając świadomość tego, że za chwilę będzie już ciemno, strach może przybrać na sile. Do tego „tracimy” cały pierwszy dzień na sprawy związane z zakwaterowaniem. O ile w przypadku dłuższego pobytu może mieć to znaczenie drugorzędne, to w przypadku wypadów weekendowych stanowi istotną kwestię.

3.    Planuj, czyli kilka słów o podróżowaniu z ludzikiem Google

Wykorzystaj nowe technologie do tego, by jak najlepiej zaplanować swoją podróż. Zapisz na kartce wszystkie miejsca, które chciałabyś odwiedzić przebywając w danym mieście. Następnie, jeszcze przed wyjazdem, sprawdź ich lokalizacje na mapach Google. Dzięki temu zobaczysz, gdzie dokładnie znajdują się konkretne zabytki i jaka jest najciekawsza trasa, która Cię do nich doprowadzi. Będziesz też umiała ocenić ile czasu zabierze Ci przemieszczenie się z jednego do drugiego punktu. Taka wirtualna podróż pomoże Ci zaoszczędzić czas, który  będziesz mogła wykorzystać na lampkę wina lub smaczny obiad w kawiarence, która cię oczaruje.
Sprawdź także fora dyskusyjne i blogi podróżnicze – dzięki nim masz szansę dowiedzieć się o miejscach, które także dla ciebie mogą wydać się interesujące.

4.    Z biurami podróży warto rozmawiać

Zdarza się, że klienci biur podróży rezygnują z wyprawy na dzień przed planowanym wylotem. Jeżeli dane biuro wie, że jesteś w stanie dojechać na lotnisko w ciągu dwóch, trzech godzin – istnieje możliwość, że do Ciebie zadzwonią, a ty wykupisz wycieczkę po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Warunek jest jeden. Biuro musi wiedzieć o twoim istnieniu oraz o tym, że jesteś gotowa na takie rozwiązanie. To opcja, w której zyskują dwie strony. Sprzedawca nie ponosi zbyt dużych kosztów, a Ty masz super wakacje. Z biurami warto negocjować, kiedy decydujesz się na wyjazd z grupą znajomych. Rozmowa o lepszej cenie lub bardziej komfortowych warunkach nigdy nie zaszkodzi.

5.    Wybieraj to, co lokalne

Umówmy się – nie jedziesz na wycieczkę po to, by mieć dokładnie to samo, co w domu. Przebywając w nowym miejscu, warto obserwować lokalną społeczność. Zwróć uwagę na to, w jakich miejscach spożywają posiłki, zainteresuj się regionalnymi potrawami, sprawdź z jakich atrakcji korzystają. Dzięki temu zobaczysz o wiele więcej niż przeciętny turysta, dodatkowo wybierając to rdzenni mieszkańcy, zaoszczędzisz kilka groszy.

 

Kolejny Zanim zaczniesz trenować pole dance

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *