Domowa książka kucharska -DIY-


DIY

Najlepsze przepisy kucharskie otrzymujesz wtedy, gdy nie masz pod ręką nic do pisania? A może gubisz receptury zaraz po tym, jak przyniesiesz zapisany skrawek papieru do domu?

Jeżeli kuchenne eksperymentowanie sprawia ci frajdę, to wierzymy, że  nasz dzisiejszy wpis przypadnie ci do gustu.

Domowej roboty przepiśnik, to sposób na zapisywanie receptur bez potrzeby noszenia ze sobą ciężkiego notesu lub zeszytu. Wystarczy, że do swojej torebki wrzucisz 3-4 wcześniej przygotowane kartki. Zainteresowana?

Jak zrobić domową książkę kucharską – DIY –

Do wykonania domowej książeczki potrzebujesz 20-30 kartek z kolorowego bloku technicznego, mazaków, linijki, dziurkacza, sznurka oraz kilku kolorowych zdjęć lub wycinków z gazet (można nimi ozdobić poszczególne kartki).

W zależności od tego, jaki kształt ma przyjąć twój przepiśnik, podziel każdą z kolorowych kartek na 3 lub 4 części. Na górze każdej z nich za pomocą dziurkacza zrób miejsce na sznurek lub wstążkę.

Kolory możesz dobrać pod kątem tego, czego będzie dotyczyła książeczka np. przepisy wielkanocne możesz umieścić na pastelowych tłach, natomiast receptury przydatne podczas Bożego Narodzenia na czerwonych, złotych lub srebrnych kartach.

Na  każdej z kart napisz kategorie, pod którą chciałabyś znaleźć dany przepis np. desery, zupy, dania główne, przystawki, śniadania, obiady, do pracy, do szkoły itd. Można też wykonać specjalne karty oddzielające jedną kategorię od drugiej.

Pamiętasz co robiłaś, gdy byłaś mała, a chciałaś na czystej kartce napisać coś stosunkowo prosto? Na każdej ze stron, za pomocą linijki i ołówka bardzo delikatnie zaznacz linie. To po nich będziesz pisała, gdy natkniesz się na swój przepis marzeń.

Każdą z kart możesz ozdobić w ulubiony sposób. Możesz wyciąć określony wzór, nakleić kojarzące się z gotowaniem zdjęcia lub wycinki z gazet.

W momencie, gdy na poszczególnych kartach zapiszesz interesujące cię przepisy, nawlecz poszczególne karty na sznurek lub ozdobną wstążkę.  W ten sposób z biegiem czasu powstaną twoje własne mini książki kucharskie. 

Proste? Proste 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni Wybieramy dekoracje na świąteczny stół
Kolejny Aromatycznie i zdrowo – robimy domowy ogródek

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *