Wybieramy dekoracje na świąteczny stół


Wielkanoc

Stworzenie uroczystej, ale niekrępującej nikogo atmosfery, przygotowanie potraw oraz zadbanie o odpowiedni wygląd mieszkania to rzeczy, które mogą stanowić prawdziwe wyzwanie.

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w roli pani domu występujemy po raz pierwszy. 

Tegoroczne święta pod tym względem będą dla mnie wyjątkowe. Z tego powodu wyjątkowo wcześnie  zabrałam się za zbieranie pomysłów, które mogłabym wykorzystać podczas wielkanocnego śniadania.

Wielkanoc w dwóch odsłonach

Wielkanoc kojarzy mi się przede wszystkim z naturą –  z pojawieniem się pierwszych kwiatów, promieniami słońca, błękitem, różem, bielą, radością i odpoczynkiem. To sprawia, że spośród wielu pomysłów na świąteczne dekoracje wybieram rzeczy, które w jakiś sposób łączą się z tymi skojarzeniami. Podzieliłam je na dwie kategorie. Pierwsza to wszystko, co jest związane ze słowem minimalizm, natomiast druga, mocno związana jest z pastelami. Poniżej znajdziesz krótkie instrukcje, które pozwolą wykonać kilka wybranych dekoracji.

Propozycja nr 1 – pisanki ze sznurka

Jak już kiedyś wspominałam, nigdy nie byłam dobra z rysunku, dlatego dekorowanie wielkanocnych jajek nie było moim ulubionym zajęciem. Tradycyjne metody zdobienia zdecydowanie nie były i nie są dla mnie. Musiałam znaleźć inny sposób. I znalazłam.  🙂

Przygotuj: styropianowe jajko, sznurek, bukszpan (ewentualnie inne zielone gałązki), klej na gorąco i ozdobną wstążkę (ewentualnie kawałek koronki).

Sposób wykonania:

  • Dolną część jajka posmaruj klejem, przyklej sznurek i dokładnie owiń nim jajko. W razie potrzeby dołóż nieco kleju. Sprawdź, czy wszystko dobrze się trzyma.
  • Do tak przygotowanego jajka przyklej (mniej więcej na środku) ozdobną wstążeczkę  i kilka małych gałązek bukszpanu.

Propozycja nr 2 – obrączki na serwetki

W niemal identyczny sposób przygotowałam obrączki na serwetki. Rolki po papierowych ręcznikach przecięłam na pół, po czym zaczęłam owijać je najzwyklejszym sznurkiem. Podobnie jak w przypadku styropianowych jajek dodałam wstążeczki oraz gałązki. W kilku przypadkach, do owinięcia rolki wykorzystałam resztkę niebieskiego materiału i ozdobne guziki.

 

Propozycja nr 3 –sadzimy rzeżuchę

Pamiętasz, jak jako dziecko sadziłaś rzeżuchę? Poza tym, że jest zdrowa i może być ciekawym dodatkiem do kanapek, to świetnie sprawdzi się też jako ozdoba. Wystarczy posadzić ją w ciekawym naczyniu. Ja zdecydowałam się na białe, proste filiżanki.

Propozycja nr 4 – etui na sztućce

Czego potrzebujesz ?

materiału o wymiarach 12 cm na 25
materiału 12 cm na 14 cm (z niego zrobisz kieszonkę)
materiału o wymiarach 20 cm na 5 cm (wykorzystasz go do ozdobienia etui)
maszyny do szycia
nici, nożyczek
szpilek, żelazka
bukszpanu, kwiatów

Sposób wykonania:
1. Weź do ręki materiał o wymiarach 12 na 14 cm. Złap krótszy bok i dwukrotnie zawiń go do środka (mniej więcej na centymetr). Przeprasuj, zabezpiecz szpilkami, a następnie przeszyj ściegiem prostym. Ułóż materiał na jednym z większych prostokątów.
2. Robimy „wstążeczkę”: dłuższe brzegi materiału o wymiarach 20 na 5 cm zawiń do środka, a następnie złóż na pół. Przeprasuj, zabezpiecz szpilkami i przeszyj ściegiem prostym. Tak powstałą „wstążeczkę” ułóż na skos na kieszonce. Zabezpiecz ją przed przesuwaniem się za pomocą szpilek.
3. Przyszyj kieszonkę oraz wstążeczkę do materiału znajdującego się pod kieszonką. Pamiętaj, żeby wszystkie elementy były ułożone prawą stroną do góry.
4. Całość przykryj drugim prostokątem (tym razem prawa do prawej). Zszyj oba kawałki materiału w taki sposób, by zostawić miejsce na wywinięcie materiału. Szyj jak najbliżej brzegu.
5. Po wywinięciu, przeprasuj etui i zaszyj ręcznie otwór.
6. Ozdób etui bukszpanem i kwiatami.

Zapisz

Poprzedni Decoupage –uczymy się nowej techniki
Kolejny Domowa książka kucharska -DIY-

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *