Samodzielna nauka czy kurs?


samodzielna nauka czy kurs

Uczenie się nowych rzeczy potrafi dać sporo satysfakcji. Nabywanie kolejnych umiejętności poprawia nasze samopoczucie i utwierdza w przekonaniu, że chcieć oznacza móc.

Samodzielne wyszukiwanie informacji, przeglądanie książek, gazet i oglądanie filmów zabiera jednak sporo czasu. Bywa, że zaczynamy się zastanawiać, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby zapisanie się na zorganizowany przez fachowca kurs. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Czy mnie na to stać?

Jednym z czynników hamujących nas przed zapisaniem się na dodatkowe lekcje są kwestie finansowe. Trzeba zastanowić się, czy stać nas nie tylko na sam kurs, ale także pozostałe związane z nim opłaty. Chodzi m.in. o materiały, koszty dojazdu, czy nawet załatwienie opiekunki dla dziecka. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzje, sprawdźmy co dokładnie oferuje nam rynek. Przeczytajmy ile godzin nauki obejmuje dane szkolenie, kto je prowadzi (jakie ma kompetencje), czy możemy wycofać się w dowolnym momencie, zorientujmy się też czy materiały niezbędne do nauki są zapewnione przez organizatora. Jeżeli istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach pokazowych, to skorzystajmy z niej.

Czy znajdę kontakt z innymi uczestnikami?

Jedną z obaw związaną z zapisywaniem się na zajęcia dodatkowe jest lęk przed tym jak odbiorą nas pozostali uczestnicy kursu. Zastanawiamy się, czy umiejętności posiadane przez nas samych nie są zbyt niskie, czy znajdziemy temat do rozmów podczas przerwy kawowej, czy nie będziemy odstawać od grupy. Jeżeli wymienione pytania są tymi, które hamują cię przed nauka czegoś nowego, to tym bardziej powinnaś wziąć udział w takich zajęciach. Szkolenia i kursy związane z twoim hobby, to doskonała okazja na przełamanie swojej nieśmiałości. Zauważ, że osoby, które wezmą w nim udział będą miały takie same zainteresowania jak ty, a to oznacza, że temat do rozmowy zawsze się znajdzie. Zwróć uwagę na pozytywy wypływające ze wspólnej nauki: możliwość dzielenie się doświadczeniami, wymiana informacji, inspirowanie się pracami innych osób, wzajemne wsparcie i wspólne motywowanie się do osiągania jak najlepszych rezultatów.

Co z pozostałymi obowiązkami?

Kursy i szkolenia = czas i dodatkowe zobowiązanie. To dodatkowe godziny, które musisz poświęcić, by nauczyć się nowych rzeczy. Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo lub  masz małe dzieci możesz zastanawiać się, czy poradzisz sobie z nowymi zadaniami.
Z jakich rozwiązań możesz skorzystać? Jeżeli zajęcia odbywają się w sobotnie poranki, możesz poprosić o pomoc swojego partnera. Czas spędzony tylko z nim może okazać się dla maluchów interesującym przeżyciem. W zamian, zaproponuj, że zajmiesz się dziećmi, gdy twój partner będzie chciał wieczorem pójść na trening. Potrzebujesz opiekunki w środku tygodnia? Być może twoja siostrzenica, sąsiadka lub dobra znajoma szukają zajęcia, które pozwoliło by im  zarobić kilka dodatkowych groszy?
Jeżeli problemem są inne zobowiązania, przyjrzyj się temu, jak planujesz swój wolny czas. Może okazać się, że część obowiązków możesz wykonać rano, jeszcze przed pracą. Praca w godzinach wczesnoporannych ma ten plus, że przez resztę dnia nie musisz myśleć o czekających na Ciebie obowiązkach. Chcesz zapisać się na kurs szycia, ale myślałaś też o nauce angielskiego? Te dwie rzeczy da się pogodzić – ucz się słówek jadąc autem, włącz serial w języku angielskim, gdy będziesz robiła wykrój spódnicy, rano zamiast oglądać polskie stacje z informacjami włącz np. BBC. Pamiętaj, że często więcej (przyjemnych) obowiązków oznacza lepszą organizację czasu.
Nadal nie wiesz jaką decyzję podjąć? Zastanów się jakie plusy i minusy wynikają z  samodzielnej nauki, a jakie z udziału w kursie. Zwróć uwagę na te, które mają dla ciebie największe znaczenie.

Poniżej wypisałam argumenty, które brałam pod uwagę zapisując się na kurs szycia na maszynie. Mam nadzieję, że okażą się pomocne.

Plusy wynikające z uczestnictwa w kursie
•    szybkie postępy
•    natychmiastowa eliminacja błędów
•    możliwość wymiany doświadczeń
•    kontakt z interesującymi ludźmi
•    nowe znajomości
•    większa mobilizacja do nauki
•    niewielka odległość domu od pracowni

Plusy wynikające z samodzielnej nauki
•    możliwość samodzielnego ustalenia kiedy i ile godzin przeznaczam na naukę
•    duża satysfakcja po wykonaniu każdej nowej rzeczy
•    cisza i spokój
•    własne tempo nauki i pracy
•    oszczędność
•    zaoszczędzone pieniądze, mogę przeznaczyć na materiały do szycia

Minusy wynikające z samodzielnej nauki
•    popełnianie wielu błędów (zwłaszcza na początku)
•    brak możliwości konsultacji z innymi osobami

Minusy wynikające z  uczestnictwa w kursie
•    dodatkowe koszty
•    nie mogę samodzielnie decydować o tym kiedy i czego się uczę

Zapisz

Poprzedni Czas na przerwę. Co robić, gdy nic Ci się nie chce?
Kolejny Szycie na maszynie. Od czego zacząć?

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *