Jak uszyć prostą poszewkę na poduszkę?


Niedawno opowiadałyśmy o tym, w jaki sposób rozpoczęła się nasza przygoda z szyciem. Dziś zachęcamy do tego, żebyś sama przekonała się, czy jest to hobby również dla ciebie. Co będzie naszym pierwszym, wspólnym projektem? Poszewka na poduszkę.

Prosta poszewka na poduszkę (bez zamka, bez wypustek, bez skomplikowanych zdobień, za to do zrobienia z maksymalnie pół godziny)

Dziś gadanie ograniczamy do minimum. Najwyższa pora, by przejść do czynów.  Jedyną umiejętnością, którą musisz posiadać, by wykonać poszewkę jest nawleczenie nici i wybranie na maszynie ściegu prostego. Nie stresuj się, jeżli nie będziesz szyła idealnie prosto – dopiero się uczymy.

Szyjemy poszewkę. Instrukcja krok po kroku.

1.  Sprawdź, jakie wymiary ma twoja poduszka (u mnie 40 na 40 cm).
2. Teraz określimy ile materiału faktycznie potrzebujesz do „otulenia” swojej poduszki. Skupmy się na długości. Dłuższy bok mnożymy razy dwa (u mnie 40cmx2), dodajemy 16 cm na zrobienie zakładek oraz 10 cm, dzięki którym zakładki będą na siebie ładnie nachodzić. Jeżeli chodzi o szerokość, do centymetrów określających  długość krótszego boku, doliczamy centymetry pozwalające na zakrycie boków jaśka oraz zapas potrzebny do zszycia materiału (u mnie wychodzi po 4 dodatkowych cm z każdej strony).

poszewka na poduszkę
3.  Ostatecznie w moim przypadku, potrzebny materiał ma wymiary: 40 cm + 8 cm -> 48 cm (szerokość) oraz 40 cm x 2 + 16cm + 10 -> 106 cm (długość).
4.  Gdy mamy przygotowany materiał, przechodzimy do przygotowania zakładek. Odwracamy materiał na lewą stronę (wzorem do dołu) i dwukrotnie zaginamy do środka krótszy bok materiału. Szerokość zakładki powinna mieć 4cm. Prasujemy. Użycie żelazka znacznie ułatwi późniejsze szycie.

poszewka na poduszkę
5. Teraz do pracy wkracza maszyna. Musimy przeszyć naszą zakładkę. Zaprasowany bok umieszczamy pod stopką maszyny, wybieramy ścieg prosty i szyjemy. To samo robimy z drugiej strony materiału (tzn. zaginamy dwukrotnie materiał, prasujemy i przeszywamy)

maszyna do szycia

6. Układamy materiał tak, by prawa strona (ta ze wzorem) znalazła się na górze. Zaginamy do środka jeden bok poszewki, na nim układamy drugi (tak, by zachodziły na siebie o wspomniane na początku 10 cm).

szyjemy poszewkę na poduszkę

7. Ułożony w ten sposób materiał spinamy szpilkami, a następnie przeszywamy wzdłuż dłuższych boków. Ponownie korzystamy ze ściegu prostego.

8. Wywijamy materiał na drugą stronę, wkładamy poduszkę do środka i cieszymy się nową poszewką.

jak zrobić poszewkę na poduszkę

Zapisz

Poprzedni Stres - jak sobie z nim poradzić?
Kolejny Seria „Mamo, tato, nudzi mi się…” – bransoletki przyjaźni

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *