Seria „Mamo, tato, nudzi mi się…” – bransoletki przyjaźni


bransoletka przyjaźni

Do końca wakacji pozostał miesiąc. Jeżeli masz dziecko, to prawdopodobnie w ostatnim czasie zdążyłaś już usłyszeć, że strasznie mu się nudzi lub nie wie, co ma ze sobą zrobić. Mogłaś też szukać sposobów na odciągnięcie go od gier komputerowych lub filmów na YouTube.

Jeżeli twoje pomysły powoli się wyczerpują, skorzystaj z naszych. Znajdziesz je we wpisach rozpoczynających się od zwrotu „Mamo, tato, nudzi mi się …”.

Robimy bransoletkę przyjaźni

Przyznać się, kto jako dziecko wyplatał bransoletki z muliny? Gdy miałam 9-11 lat tworzenie biżuterii było jednym z ulubionych zajęć. Co prawda wykonanie pojedynczej ozdoby wymagało sporo czasu, jednak motywacja w postaci własnoręcznie przygotowanego prezentu dla przyjaciółki była na tyle silna, że przy tworzeniu swojej pierwszej „kolekcji” mogłam spędzać naprawdę długie godziny. Myślę, że popularny w latach 90-tych sposób tworzenia ozdób, może sprawdzić się także teraz. Gotową bransoletkę, dziecko może zatrzymać dla siebie lub podarować bliskiej osobie.

Od czego zacząć?

Przygotuj 6-10 kawałków różnokolorowej muliny – każdy o długości około 50-60cm. Przyda się też agrafka, dzięki której zamocujesz całą pracę w odpowiadającym ci miejscu.
Tworzenie bransoletki oparte jest o wykonywanie tzw. węzłów prawych.

Jak zrobić węzeł prawy?

Sposób wykonywania pojedynczego „supełka” widoczny jest na poniższych zdjęciach. Nitką znajdującą się z lewej strony oplatamy tę znajdującej się po stronie prawej, a następnie przeciągamy przez powstałą pętelkę.
bransoletka przyjaźni

Bransoletka przyjaźni krok po kroku

bransoletka przyjaźni
Tworzenie bransoletki rozpoczynamy od związania ze sobą wszystkich nici. W powstały supeł możemy wbić agrafkę i za jej pomocą przymocować robótkę w odpowiadające nam miejsce.

 

bransoletka z muliny

 

Następnie bierzemy do ręki dwie nici znajdującą się po lewej stronie (nr 1 i nr 2). Wykonujemy  pierwszy węzeł prawy. Czynność powtarzamy. Kolejny węzeł wykonujemy przy użyciu nici nr1 i nr3. Powtarzamy. Następny przy użyciu nici nr 1 i nr 4. Powtarzamy. Czynność kontynuujemy aż kolor (nitka) nr 1 znajdzie się na końcu „kolejki”.

 
Ponownie bierzemy w dłonie dwie nitki  znajdującą się po lewej stronie (nici nr 2 i nr 3) i wykonujemy węzeł prawy. Kolejny wykonujemy trzymając w dłoniach nić nr 2 i nić nr 4, następny z nici nr 2 i nr 5 itd.

Kolejną kolejkę zaczniemy od nici nr 3 i nr 4…
Czynność powtarzamy tak długo, aż bransoletka będzie miała wystarczającą długość. Na końcu robótki robimy supełek łączący ze sobą wszystkie nici.

Miłego popołudnia

Kamila

 

Poprzedni Jak uszyć prostą poszewkę na poduszkę?
Kolejny Seria „ Mamo, tato, nudzi mi się...” – gdzie schować wakacyjne skarby?

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *