W to bawiliśmy się 20-30 lat temu. Które zabawy pamiętasz?


zabawy dla
Photo by Sebastian Pichler on Unsplash

Organizowanie zabaw dla dzieci nie musi być ani pracochłonne, ani kosztowne. Czasami wystarczy, że na moment wrócimy do tego, co sami lubiliśmy robić mając 8, 10, czy 12 lat. Własne wspomnienia mogą być świetnym źródłem inspiracji. Wdrożenie w życie starych pomysłów może dać źródło dla nowych, ciekawych doświadczeń.

1. Robimy figurki z masy solnej

Czasami do zorganizowania kilkugodzinnej zabawy wystarczy szklanka soli, wody i mąki. Mieszając wymienione składniki otrzymamy masę, z której najmłodsi bez problemu stworzą różnego rodzaju figurki, zwierzaki lub bajkowych bohaterów. Po wypieczeniu oraz ostudzeniu form, maluchy mogą pomalować je farbami lub mazakami.

2. Bańki mydlane

Gotowe zestawy do robienia baniek mydlanych można kupić niemal w każdym supermarkecie. Zazwyczaj kosztują kilka złotych. Płyn możecie uzupełnić robiąc mieszankę z wody, „Ludwika” oraz odrobiny zwykłego cukru.

3. Lalki z papieru

Na kartce z bloku technicznego narysuj kontur człowieka.  Niech twoja pociecha dorysuje mu oczy, nos, usta, włosy. Wytnij papierową postać. Teraz razem z maluchem przygotujcie ubrania dla waszej lalki. Na oddzielnej kartce narysujcie t-shirt, spódnicę, spodnie, sukienkę itd. Do każdego przedmiotu dorysujcie małe zakładki (to dzięki nim ubranka będą trzymały się na lalce). Maluch może teraz dowolnie ją przebierać i dekorować stworzone przez siebie stroje.

 4. Gra w kapsle

Jeżeli za oknem pada deszcz, a twoje dzieci narzekają na nudę, zaproponuj im grę w kapsle.  Na dużym arkuszu papieru, narysuj labirynt lub zawiłą drogą. Oznacz miejsce startu i mety. Zadaniem każdego uczestnika zabawy jest pstrykanie palcami w należący do niego kapsel i przesuwanie do w stronę mety. Osoba, która wyskoczy poza tor, wraca na miejsce startu. Jeżeli pogoda dopisuje, zabawę można przenieść na podwórko. Tor możesz wówczas  narysować przy pomocy kredy.

5.    Podchody

Ostatnia propozycja powinna spodobać się nieco starszym dzieciom. Dzieci powinny podzielić się na dwie grupy – uciekających i ścigających. Grupa uciekająca zostawia ścigającym wskazówki dotyczącego miejsca, w którym mają zamiar się ukryć. Są to m.in. narysowane kredą strzałki, karteczki z zadaniami (np. zrób 10 pajacyków), łamigłówki. Ze względu na konieczność wymyślenia wszystkich zadań, grupa uciekających wyrusza w trasę około 20 minut przed grupą ścigającą.
Powyższe pomysły to tylko zachęta do tego, by sięgnąć do przeszłości. Jestem pewna, że powrót do takich zabaw jak gra w berka, w chowanego, w gumę, w palanta, skakanka, czy budowanie domków na drzewach sprawi radość nie tylko dzieciom. Może się okazać, że angażując się we wspólna aktywność, sami będziecie się świetnie bawić.

 

zabawy dla

Miłego popołudnia

Kamila

Poprzedni Seria „ Mamo, tato, nudzi mi się...” – gdzie schować wakacyjne skarby?
Kolejny Etykiety na przetwory -wersja nr 1

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *