Szydełko dla początkujących. Od czego zacząć?


sszydełko dla początkujących

Chcesz zacząć szydełkować, ale kompletnie nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy jaką włóczkę i jakie szydełko wybrać, oraz co zrobić, by na nowe hobby nie przeznaczyć całej wypłaty.
Jakiś czas temu, zaproponowałyśmy, by na jedno popołudnie wrócić do rzeczy, które w dzieciństwie sprawiały ogromną przyjemność. Mogło to być zarówno wylegiwanie się na kocu, tworzenie kolaży, jak i jazda rowerem. My też na moment wróciłyśmy do dawnych zainteresowań.

W moim przypadku czynnością, którą zamierzałam sobie przypomnieć było szydełkowanie. Robienia łańcuszków, półsłupków i słupków nauczyła mnie babcia. Lubiłam siedzieć u niej w mieszkaniu, przypatrywać się jak tworzy skomplikowane wzory i samodzielnie wykonywać swoje pierwsze prace. Mimo dużej radości wynikającej z szydełkowania o swoim dziecięcym hobby zapomniałam na długie lata.

sszydełko dla początkujących

Próbując wrócić na moment do tamtego zajęcia, musiałam na nowo nauczyć się podstawowych wzorów i odczytywania schematów. Dziś dzielę się wskazówkami z tymi, którzy chcą zacząć przygodę z szydełkowaniem lub tak jak ja, wrócić do niego po kilkuletniej przerwie.  Proszę tylko, aby wziąć pod uwagę fakt, że poniższe rzeczy sprawdziły się w moim konkretnym przypadku. 

1.    Wybieramy włóczkę i szydełko

Jeżeli chcemy zacząć naukę szydełkowania, oczywiste jest, że musimy wybrać odpowiednie szydełko oraz włóczkę. Na rynku jest ich naprawdę dużo. Można się pogubić. Od czego więc zacząć? Od określenia tego, co właściwie na tym szydełku chcemy zrobić. Czego innego będziemy potrzebowały w przypadku serwetek, czego innego w przypadku ciepłego swetra i jeszcze czegoś innego w przypadku użytkowych przedmiotów użytkowych.  

•    Jeżeli chcesz przypomnieć sobie podstawowe wzory lub rozpocząć przygodę z szydełkowaniem – kup włóczkę będącą połączeniem bawełny i arkylu. Dlaczego? Jest najtańsza. Nie sprawia problemów. Łatwo się ją przerabia. Bez problemu przesuwa się po szydełku.

•    Do modnych koszyczków, podkładek, plecaków i torebek, często widzianych na Instagramie, przydadzą się grube, ciężkie sznurki bawełniane. Najczęściej korzystam z tych mających po 5 mm. Sto metrów takiego sznurka to koszt około 15 zł. Do zrobienia średniej wielkości koszyczka wystarczy  jeden, natomiast do wykonania torebki będą potrzebne już dwa motki.

•    To, co często motywuje do wzięcia szydełka do ręki są słodkie małe maskotki określane jako amigurumi. W tym przypadku dobrze jest sięgnąć po bawełnę lub bambus.

Jeżeli chcesz korzystać wzoru, który zobaczyłaś w gazecie, to na 99% obok schematu znajdziesz  wskazówki dotyczące wyboru konkretnej włóczki i pasującego do niej szydełka.

Jeżeli jesteśmy przy szydełkach…

Kupując włóczkę, zwróć uwagę na znajdującą się na niej banderolę. To tam znajdziesz rozmiar potrzebnego ci narzędzia. Dobrane na tej podstawie szydełko, będzie służyło ci najlepiej. Ważne: jeżeli planujesz wykonywanie amigurumi wybierz o rozmiar mniejsze od zalecanego.

Więcej o wyborze odpowiedniego szydełka przeczytasz tu ->Jakie  szydełko wybrać?

szydełko dla początkujących

2.    Co jeszcze może Ci się przydać?

Szydełko i włóczka to podstawa – bez tego nie zaczniesz. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które mogą znacznie ułatwić ci prace. Pierwszą nich są znaczniki. Dzięki nim zawsze będziesz wiedziała, gdzie zaczynała się twoja robótka i kiedy rozpoczęłaś wykonywanie nowego okrążenia. W razie potrzeby możesz zastąpić znaczniki zwykłą agrafką. Drugą sprawą są igły dziewiarskie, które posłużą m.in. do zszywania różnych elementów twoich prac. Kolejną – wszelkie ozdoby, które maja sprawić, by twoja robótka była ładniejsza: wstążeczki, aplikacje, guziki, noski, oczka itd.

3.    Od czego zacząć?

Jeżeli nigdy nie używałaś szydełka, zacznij od robienia pętelek początkowych oraz łańcuszków. Rób je tak długo aż twoje dłonie przyzwyczają się i opanują nowy ruch. Następnie możesz przejść do wykonywania półsłupków i słupków oraz tzw. magic ring. Opanowanie tych pięciu elementów sprawi, że bez problemu, zrobisz prosty szalik, podkładki pod kubki, zakładki do książek, kwadratowe i okrągłe pojemniczki.

4.    Gdzie szukać wzorów i inspiracji?

Kiedyś wzorów uczono się przede wszystkim od znajomych, z książek oraz gazet. Dziś prawdziwą skarbnicą wiedzy jest Internet. Istnieje mnóstwo stron oferujących darmowe schematy. Wystarczy odwiedzić odpowiednią witrynę, wybrać rzecz, która nam się podoba, pobrać i wydrukować instrukcję.  Osobom początkującym z pomocą przyjdą blogi, YouTube oraz Pinterest, na których bez problemu można znaleźć wpisy typu „krok po kroku”. Obserwowanie uzdolnionych dziewczyn (i panów oczywiście też) świetnie motywuje do dalszej nauki.

 

5.     Ile to wszystko kosztuje?

Koszt pojedynczego szydełka to około 5-15 zł. Włóczkę dostaniesz już za 5 zł, igłę za 3 zł, a komplet znaczników za 5 zł. Jeżeli więc nie wpadniesz w zakupowy szał (o co wcale nie jest tak trudno) to za taki „pakiet startowy” nie zapłacisz więcej niż 30 zł. Nie tak źle prawda?

Dostałaś wszelkie niezbędne informacje. Teraz wystarczy już tylko zacząć. Powodzenia.

Miłego Popołudnia 🙂

Kamila

Zapisz

Zapisz

Poprzedni Etykiety na przetwory - wersja nr 2 - do pobrania
Kolejny Pomysły na dodatkowy prezent dla przyszłej pary młodej + drzewko ślubne do druku

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *