Lista spraw, które musisz załatwić zanim wyjedziesz na wakacje


wakacje

Niezależnie od tego, gdzie i z kim spędzasz urlop, istnieje kilka rzeczy, które musisz załatwić jeszcze przed wyjazdem. To od nich w dużej mierze będzie zależało to, czy podczas wycieczki poczujesz się  bezpieczna i zrelaksowana.

W moim odczuciu podróżowanie jest najlepszą i najbardziej efektywną formą poznawania świata. Próbowanie lokalnych potraw, rozmowa z ludźmi mieszkającymi w danym regionie oraz korzystanie z oferty kulturalnej sprawiają, że nasze spojrzenie na świat staje szersze niż wtedy, gdy siedzimy zamknięci w czterech ścianach, a wszelkie informacje czerpiemy z przekazu medialnego. Dlatego, jeżeli tylko masz taką okazję – podróżuj, zwiedzaj i doświadczaj. Zanim jednak wyruszysz, zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo.

Oto lista spraw,  które które musisz załatwić zanim wyjedziesz na wakacje

 

  1. Poinformuj bliskich o swoich planach

W teorii jest to coś oczywistego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy dzielą się swoimi planami z najbliższą rodziną czy przyjaciółmi. To błąd. Podanie dokładnych danych dotyczących tego gdzie i u kogo będziemy nocować, planu zwiedzania, danych rezydenta, adresu hotelu oraz godzin, w których zamierzamy dzwonić do bliskich,  może uratować nam zdrowie, a nawet życie. W razie problemu zainteresowane osoby będą wiedziały, gdzie powinny nas szukać, do jakiego biura zadzwonić, kogo poprosić o kontakt i kiedy zgłosić sprawę na policję czy do ambasady.

Kolejnym plusem wynikającym z poinformowania rodziny o zaplanowanym wyjeździe jest także to, że podczas naszej nieobecności mogą zaopiekować się naszym mieszkaniem: podlać kwiaty, wyciągnąć ulotki, zapalić światło i ogólnie dać innym do zrozumienia, że mieszkanie znajduje się pod stalą opieką.

  1. Chwalenie się w mediach społecznościowych zostaw na później

Przeciwieństwem osób, które nikomu nie mówią o swoich planach są te, które chwalą się na prawo i lewo. O ich planach wie zarówno pani z warzywniaka, jak i tysiąc znajomych na Facebooku. Publicznie podają informacje o tym kiedy i na ile dni wyjeżdżają, jak daleko będą, a nawet jakim zasobem gotówki dysponują. Równie dobrze mogliby powiesić na drzwiach kartkę z napisem „nikogo nie ma w domu, a klucz jest pod wycieraczką”. Nie mówię o tym, żeby nie dzielić sie tym, co nas cieszy, ale róbmy to w sposób przemyślany. Jeżeli chcesz pochwalić się w mediach społecznościowych zdjęciami, zrób to dopiero po swoim powrocie. 

  1. Wykup ubezpieczenie i złóż wniosek o kartę EKUZ

Kolejny punkt, który wydaje się dosyć oczywisty, a niestety nadal jest pomijany przez wiele osób. Ubezpieczenie! Koszty leczenia za granicą mogą być ogromne i lepiej żeby nigdy nie musiały być pokrywane bezpośrednio z twojej kieszeni. To samo tyczy się kosztów wynikających m.in. z nieszczęśliwych wypadków.  Im szerszy zakres ubezpieczenia tym lepiej.

Jeżeli celem twojego wyjazdu są państwa należące do Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) złóż także wniosek o wydanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej będziesz miała możliwość skorzystania z placówek ochrony zdrowia działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym państwie. Wnioski możesz pobrać ze strony NFZ. Karty zazwyczaj są wydawane jeszcze tego samego dnia, w którym składasz wniosek (chyba, że robisz to listownie – wtedy czas oczekiwania wydłuża się do 10 dni).

  1. Sprawdź aktualne ogłoszenia MSZ

Niestety, sytuacja geopolityczna sprawia, że podróżowanie staje się coraz mniej bezpieczne. Dlatego zachęcam cię, do sprawdzania ogłoszeń publikowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeżeli z jakiegoś powodu, wybrany przez ciebie kierunek został uznany za niebezpieczny – radzę zrezygnowanie z tego typu wycieczki.

Aktualne komunikaty znajdziesz w tym miejscu: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

  1. Znajdź dom dla swojego zwierzaka

Pamiętaj, by o opiece nad psem lub kotem pomyśleć jeszcze przed zarezerwowaniem biletów lotniczych i noclegów. Najlepiej, gdy zwierzę znajdzie się pod opieką osób, do których jest przyzwyczajone. Jeżeli nie masz nikogo takiego, rozejrzyj się za specjalnymi hotelami dla psów i kotów. Niektóre z nich oferują codzienne raportowanie tego, co danego dnia robił nasz Rex czy inny Azor 😉 Porcja codziennych zdjęć, na których widać jak twój pies lub kot dobrze się bawi dobrze wpłynie na twoje samopoczucie.

  1. Poznaj kulturę danego regionu

Zanim wyjedziesz na zagraniczną wycieczkę zapoznaj się z panującymi tam zwyczajami. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo popełnić faux pas. Przydatne może okazać się też nauczenie się kilku popularnych zwrotów w danym języku. Nauka słówek typu „dzień dobry”, „proszę”, „dziękuję” zajmie kilka minut, a w jest dobrze odbierana przez obcokrajowców. Sporo ludzi docenia taki wysiłek.  

  1. Zastanów się, co właściwie chciałabyś zobaczyć

Przygotowanie dobrego planu, pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Sprawdź na jakim poziomie kształtują się ceny wejściówek do wybranych obiektów, przemyśl w jaki sposób będziesz chciała przemieścić się z punktu „a” do punktu „b”,  zastanów co musi znaleźć się na twojej liście „musisz to zobaczyć”. W swoim planie wygospodaruj czas także na te atrakcje, o których dowiesz się od osób mieszkających w danym regionie. W końcu to oni najlepiej wiedzą, co i kiedy warto zobaczyć.

 

 

 

Poprzedni Wakacyjny niezbędnik – torba na plażę
Kolejny Zwiedzenie Andaluzji i Gibraltaru – kilka rzeczy, o których warto wiedzieć

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *