Jesienne gotowanie. Nietypowe planowanie domowego menu.


jesienne gotowanie

 Winogrona, jabłka, dynia, kurki – to tylko niektóre produkty kojarzące się z jesiennym gotowaniem. Każdy z nich może stać się bazą smacznego obiadu, ale też pobudzić naszą wyobraźnię do wzmożonej pracy.

Zachęcam do tego, by wymyślić co najmniej dziesięć przepisów z wykorzystaniem wspomnianych produktów, a potem zabrać się za przygotowanie jednego z nich.

Wymyślanie nowych receptur może być dobrą zabawą. Za moment ci to udowodnię. Wykorzystam do tego technikę określaną jako mapy myśli. Tak, tak – chodzi o te same mapy, o których pisał Tony Buzan.

dynia

Jak zacząć? Weź do ręki czystą kartkę i kolorowe mazaki. Na środku napisz hasło związane z gotowaniem  np. „jesienne przepisy” lub „jesienne menu” Następnie narysuj strzałki i dopisz do nich produkty kojarzące ci się z tym hasłem. U mnie będą to: dynia, grzyby, jabłka, winogrona. Jeżeli masz ochotę, możesz je narysować. Od każdego napisu (lub rysunku) odprowadź kolejne cztery linie. Wzdłuż pierwszej umieść napis „śniadanie”, wzdłuż drugiej „obiad”,  trzeciej „deser” a na czwartej „kolację”. Prawdopodobnie już teraz przyszły ci do głowy pomysły na dania z wymienionych wcześniej produktów. Ja wypisałam m.in. omlet z dyniowym dżemem, szarlotkę, zupę-krem, sos kurkowy i zupę grzybową.

Od głównego hasła poprowadź kolejną strzałkę. Tym razem z napisem „przyprawy”. Od tego słowa odprowadź kolejne linie i wypisz te dodatki, które kojarzą ci się właśnie z jesienią. Przykłady? Imbir, cynamon, goździki, wanilia, kardamon. Jeżeli w twojej głowie, pojawiły się pomysły na kolejne dania, zapisz je na swojej kartce. Być może nabrałaś ochoty na napój imbirowy lub dyniową latte z cynamonem?

 

 

Po raz kolejny narysuj strzałkę wychodzącą z głównego hasła. Niech tym razem oznacza rzeczy, które zawsze zjadasz ze smakiem. Uwielbiasz pierogi – pisz. Nie wyobrażasz sobie życia bez czekolady – notuj 😉 Przez chwilę zastanów się, które z wymienionych rzeczy możesz połączyć z naszymi głównymi produktami. Pierożki nadziewane dynią?  Czekolada na gorąco z wanilią? Winogrona oblane czekoladą? 

przepis dynia jesienne gotowanie

Myślę, że już w tym momencie twoja kartka mocno się zapełniła.

Tego typu zabawę można prowadzić bardzo długo. Możesz rysować kolejne strzałki oznaczające: przepisy od  mamy lub babci, smaki dzieciństwa, przepisy podejrzane w sieci lub gazecie. Kończąc zabawę, będziesz miała pomysły na kilka obiadów, deserów oraz przekąsek.

Oczywiście po odpowiednich modyfikacjach mapy myśli mogą przydać się także do wielu innych spraw. Sprawdzą się m.in. przy planowaniu wakacji, urządzaniu mieszkania, prowadzeniu ważnego projektu itd. Twórca tej techniki naprawdę wiedział, co robi. Warto spróbować.

Miłego popołudnia

Nie wiem, jak wy, ale ja zrobiłam się bardzo głodna 😉

Poprzedni Przerabiamy stare ubrania, czyli kilka słów o tym, jak jesienne porządki zamienić w dobrą zabawę
Kolejny Pora na chwilę oddechu. Popołudnie przy pysznej kawie.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *