Jak zrobić sowę na szydełku? Amigurumi dla początkujących.


sowa-na-szydelku

Chciałabyś wiedzieć jak zrobić sowę na szydełku? Ja też chciałam. Ponieważ wczoraj miałam dzień wolny i kilka niewykorzystanych włóczek, postanowiłam spróbować. Zaraz pokażę Ci, co z tego wyszło.

Niewielkie, wykonane na szydełku zabawki są w moim przekonaniu najfajniejszymi rzeczami, które można zrobić z włóczki. Pięknie wyglądają w dziecięcych pokojach, z powodzeniem służą jako przytulanki odstraszające potwory, a sam proces ich tworzenia daje sporo satysfakcji.

Wbrew pozorom, ich wykonanie nie jest trudne. W większości przypadków wystarczy umiejętność wykonywania półsłupków oraz tzw. magicznego kółka (bo będziemy pracować na okrążeniach). Jeżeli mamy to opanowane, śmiało możemy zacząć przygodę z amigurumi.

jak zrobić sowę na szydełku?

Gdy do tytułu mistrza amigurumi jeszcze nam daleko, warto wybrać włóczkę taką jak np. Drops Cotton Light (mieszanka bawełny i poliestru). Dlaczego? Jest tania (można kupić ją już za 4 zł), ma sporo kolorów, stosunkowo łatwo się przerabia (czasami widać denerwujące, rozwarstwiające się nitki, no ale za tę cenę…) i nie ma problemu z pruciem.

Oczywiście możecie wybrać coś całkiem innego. Ja tylko mówię, co sprawdziło się w moim przypadku.

Do włóczki dobierzcie szydełko o rozmiar mniejsze od tego, sugerowanego na banderoli. Dzięki temu, zadbacie o odpowiednie naprężenie, a w waszej zabawce nie pojawią się nieestetyczne dziury.

Poniższy projekt wydaje się być idealny dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z amigurumi. Dlaczego? Nie wymaga zbyt wielu materiałów,  zabawkę można zrobić w jedno popołudnie, daje szansę przećwiczenia przyszywania różnych elementów. Do tego, moim skromnym zdaniem, sówka wygląda po prostu uroczo. To co? zaczynamy?

szydełkowa-sowa

Jak zrobić sowę na szydełku? Instrukcja krok po kroku.

Materiały:
włóczka Drops Cotton Light w kolorach białym, niebieskim i beżowym
szydełko nr 3
znaczniki
igła dziewiarska
nożyczki
kulka silikonowa (lub inne wypełnienie)
para bezpiecznych oczu do zabawek (opcjonalnie)

Jak wykonać poszczególne elementy?

Baza

Wykonując ciało sówki będziemy pracować na okrążeniach. Sekwencje, które należy powtarzać zostały ujęte w nawias. Zapis typu: – (1 płsł., 2 płsł. w każdy płsł.) x 6 oznacza, że wbijając się w pierwszy półsłupek z poprzedniego rzędu robimy „w nim”jeden półsłupek, wbijamy się w następny półsłupek i robimy „w nim”dwa półsłupki, całą czynność powtarzamy sześć razy (tyle ile potrzebne jest, by zakończyć okrążenie). Płsł. = półsłupek.

Jak-zrobic-sowe-na-szydelku

Robimy magic ring (MR)
Pierwsze okrążenie: 6 półsłupków w MR
Drugie okrążenie: 2 półsłupki w każdy półsłupek z poprzedniego rzędu (2 płsł. w każdy płsp.)
Trzecie okrążenie : (1 płsł., 2 płsp w każdy płsł.) x 6
Czwarte okrażenie : (2 płsł., 2 płsł. w każdy płsł. x 6
Piąte okrążenie: (3 płsł., 2 płsł. w każdy płsł.) x 6
Szóste-dziesiąte okrążenie: 1 płsł w każdy płsł.
Jedenaste okrążenie: (3 płsł., 2 płsł. razem) x 6
Dwunaste-szesnaste okrążenie: 1 płsł. w każdy płsł.
Siedemnaste okrążenie: (2płsł., 2płsł. razem) x6

Powstałą formę wypełniamy kulką silikonową, przyczepiamy oczy, a następnie bierzemy do ręki igłę dziewiarską i zszywamy ze sobą górną część sówki.

jak-zrobic-sowe-na-szydelku

 

Jak zrobić oczy ?

Oczy naszej sowy składają się z trzech części: białej, niebieskiej oraz gotowego, kupionego wcześniej elementu. Poszczególne części zostają ułożone jedna na drugiej i dzięki zatrzaskom przytwierdzone do zabawki. Jeżeli nie masz kupnych oczek, możesz przyszyć np. guzik. Jeżeli dodatkowo, białe warstwy połączymy białym łańcuszkiem, sowa otrzyma gustowne okulary.

jak-zrobić-oczy-dla-sowy

 

Warstwa biała
Robimy magic ring (MR)
Pierwsze okrążenie: 8 półsłupków w MR
Drugie okrążenie: 2 półsłupki w każdy półsłupek z poprzedniego rzędu (2 płsł. w każdy płsł.)
Trzecie okrążenie : (1 płsł., 2 płsł. w każdy płsł.) x 8
Ten element robimy x2

Warstwa niebieska
Robimy magic ring (MR)
Pierwsze okrążenie : 8 półsłupków w MR, oczko ścisłe.
Ten element robimy x2

Jak zrobić nos?

nos-dla-sowy
Nos robimy przerabiając poszczególne rzędy. Zależy nam na tym, by uzyskać kształt trójkąta Każdy kolejny rząd zostaje zmniejszony względem poprzedniego.

Rząd pierwszy: Robimy 5 oczek łańcuszka
Rząd drugi i kolejne: Wbij szydełko w drugie oczko od końca i zacznij robić półsłupki. Po każdym odwróceniu robótki, zmniejsz liczbę półsłupków o jeden.

Jak zrobić skrzydełka?

 

jak-zrobic-skrzydelka-dla-sowy
1. Zrób łańcuszek składający się z siedmiu oczek
2. Wbij szydełko w przedostatnie oczko i zrób w nim trzy półsłupki.
3. W oczka nr 5,4,3,2 zrób po jednym półsłupku, a w oczko nr 1 aż trzy. (zobaczysz, że powoli zaczynasz zawracać. Spokojnie – tak ma być. Zaczynamy wbijać się w te same oczka co wcześniej, tym razem w odwrotnej kolejności: 2,3,4,5 i z drugiej strony.
5. Wykonaj oczko ścisłe, dzięki któremu połączysz całe okrążenie.
6. Pierwsze skrzydełko jest już gotowe. Powtórz całość jeszcze raz.

Wszystkie elementy łączymy ze sobą za pomocą igły dziewiarskiej. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przyczepienie poszczególnego elementu do bazy zabawki za pomocą szpilek. Dzięki temu podczas szycia nic nie będzie się przesuwać.

Ponieważ jest to pierwsza instrukcja związana z szydełkowaniem, jaką robiłam, będę wdzięczna za uwagi dotyczące tego, co poprawić i na co zwracać większą uwagę. Bardzo zależy mi na tym, by instrukcje tego typu były jak najbardziej użyteczne.

Miłego popołudnia,

Kamila

Poprzedni Jak zrobić koszyczek na pieczywo? DIY
Kolejny Piszemy list do Mikołaja – pobierz świąteczny papier do pisania listów (PDF)

5 komentarzy

 1. Avatar
  Ola
  13/10/2018
  Odpowiedz

  Ja mam pytanie o rzad 11…co konkretnie znaczy ‚razem’.? ?

  • Chodzi o to, że od tego momentu zaczynamy zmniejszać zabawkę. To oznacza, że w kolejnych okrążeniach musi być mniej oczek. „Jedenaste okrążenie: (3 płsł., 2 płsł. razem) x 6 ” oznacza, że najpierw robimy trzy półsłupki, a następnie dwa przerabiamy razem. Jak to zrobić? Przełóż szydełko przez najbliższe oczko, nawiń włóczkę i przeciągnij przez to oczko. Na szydełku będziesz miała dwie pętelki nie kończ jednak ruchu ruchu, tylko przełóż szydełko przez kolejne sąsiadujące oczko, zrób narzut, przeciągnij włóczkę przez to oczko. Teraz na szydełku masz trzy pętelki. Ostatni ruch to narzucenie włóczki i przeciągnięcie jej przez wszystkie trzy pętelki. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

 2. Avatar
  Agnieszka
  06/03/2019
  Odpowiedz

  Jak to się stało, że moja sowa jest wielkości całej dłoni?;(Używałam włóczki na szydełka 3-4 mm

 3. Avatar
  Agnieszka
  06/03/2019
  Odpowiedz

  Jak to się stało, że moja sowa jest wielkości całej dłoni?;(Używałam włóczki na szydełka 3-4 mm.
  Agnieszka

  • Moja była prawie tak duża jak moja dłoń. Jeżeli miałaś szydełko większe od mojego, grubszą włóczkę lub robiłaś nieco luźniej oczka to możliwe, że wyszła większa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *