Kompletujemy dodatki – o tym, co może się przydać podczas nauki szydełkowania


szydełkowanie-dla-początkujących

Do przerabiania pierwszych słupków i półsłupków potrzebne będą ci wyłącznie szydełko i włóczka. No i jeszcze nożyczki. Nie chcesz przecież przegryzać nici zębami 😉 Z upływem czasu zauważysz jednak, że twoje projekty stają się coraz bardziej
skomplikowane, a ty chciałabyś zaopatrzyć się w kilka pomocnych gadżetów.

 

Z jednej strony chciałabym podpowiedzieć ci, co może się przydać podczas twoich kolejnych prób, z drugiej czym możesz zastąpić wspomniane dodatki, jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na zakupy. Zaczynamy.

Gazety lub książki – o ile na początku twoja uwaga będzie skupiona na poznaniu podstaw takich jak: oczka ścisłe, oczka łańcuszka, słupki, słupki podwójnie nawijane itd. to po tygodniu, dwóch zaczniesz rozglądać się za ciekawymi wzorami.

W takich chwilach warto sięgnąć po gazety skupiających się na tej dziedzinie rękodzieła. Na kilkudziesięciu stronach na pewno znajdziesz coś, co przypadnie ci do gustu. Często znajdziesz też inspiracje dotyczące nietypowego wykorzystania swoich prac. Dużą zaletę tego typu gazet i magazynów jest fakt, że nie są drogie.

Gorąco polecam też książki związane z tego typu tematyką – istnieje duża szansa, że w odróżnieniu do instrukcji z internetu, będą pozbawione błędów, a dodatkowo na załączonych zdjęciach, krok po kroku, zostanie wyjaśnione, co i jak powinniśmy robić.

Czym możesz je zastąpić?
Zanim odwiedzisz księgarnie i wydasz kilkadziesiąt złotych, przejdź się do pobliskiej biblioteki lub odwiedź babcię lub ciocię. Sprawdź czy nie mają ciekawych książkowych pozycji w swoich biblioteczkach. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mogła przeznaczyć na nowe włóczki. A tych, jak powszechnie wiadomo, nigdy nie jest za dużo. 

szydełkowanie dla początkujących

Znaczniki – przydają się przede wszystkim, gdy pracujemy na okręgu. Dzięki nim zawsze będziesz wiedziała, kiedy zaczynasz nowe okrążenie i od którego momentu powinnaś dodawać lub zmniejszać liczbę np. półsłupków. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy zamierzamy stworzyć swój pierwszy koszyk lub maskotkę.

Czym możesz je zastąpić?
Jeżeli w twojej pasmanterii nie ma gotowych znaczników, zrób je samodzielnie, wykorzystując do tego celu zwykłą agrafkę.

igła dziewiarska

Igła dziewiarska oraz szpilki – przydadzą się jeżeli będziesz musiała zszyć ze sobą np. kilka części maskotki. Szpilkami przytwierdzisz poszczególne elementy do odpowiedniego miejsca, sprawdzisz, czy są symetrycznie rozmieszczone ( o ile ma tak być) i sprawisz , że w trakcie szycia nie będą zmieniały swojego położenia. Nawleczoną igłą bez problemu je ze sobą zszyjesz. Igła dziewiarska przyda się także wtedy, gdy po zakończeniu robótki, będziesz chciała schować wszystkie wystające nitki.

Czym możesz ją zastąpić?
Igłę możesz zastąpić szydełkiem. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przewlekanie nitek zajmie wówczas zdecydowanie więcej czasu.

Gotowe oczka i noski – jeżeli planujesz stworzenie maskotek, przydadzą ci się tzw. bezpieczne oczy do zabawek. Zostały wykonane w taki sposób, by małemu dziecku uniemożliwić ich wyciągnięcie. Jeżeli będziesz miała problem z ich poprawnym użyciem, włóż zatyczkę do cieplej wody. Po chwili zrobi się elastyczna ( a przynajmniej powinna 😉 ). 

Czym możesz je zastąpić?
Zarówno oczy jak i nos możesz zrobić na szydełku, wyszyć je wcześniej na kawałku filcu lub wyhaftować na gotowej zabawce.

Rożnego rodzaju zawieszki i elementy ozdobne – z jednej strony nie są to niezbędne rzeczy, z drugiej ich posiadanie znacznie umila pracę oraz sprawia, że gotowy wyrób często wygląda po prostu ładniej. Do tej grupy zaliczam: wszelkiego rodzaju wstążeczki, kokardki, zawieszki z napisami typu „handmade”, sztuczne kwiaty, guziczki itd. Zazwyczaj rzeczy tego typu kosztują od kilku groszy do kilku złotych za sztukę.

Licznik rzędów – jak sama nazwa mówi – służy do zaznaczania ilości przerobionych rzędów. Ponieważ przestawienie cyfr nie odbywa się automatycznie uważam, że równie dobrze możesz korzystać ze zwykłego zeszytu w kratkę i tam zapisywać na jakim etapie pracy aktualnie się znajdujesz.

Zastanawiasz się gdzie trzymać wszystkie zakupione przedmioty? Spokojnie, za jakiś czas pokaże, w jaki sposób wykonać prosty koszyczek, w którym będziesz mogła schować wszystkie swoje skarby 🙂

Poprzedni Wybieramy włóczkę – szydełkowanie dla początkujących
Kolejny Twój kot pokocha Cię jeszcze mocniej. 10 powodów, dla których warto zacząć szydełkować

1 Komentarz

  1. Paula
    20/02/2018
    Odpowiedz

    Dostałam ostatnio plakietkę z napisem „Hand made” jako gratis od sklepu gdzie kupowałam wełnę. Niby drobiazg, a jaka satysfakcja kiedy własnoręcznie zrobiona rzecz dostaje taką metkę 😉 Pełen profesjonalizm.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *