Szydełkowanie dla początkujących – jak zrobić wakacyjną torebkę?


W poprzednim tygodniu miałam przyjemność pojechać nad polskie morze. Pogoda była idealna. Spacerując po plaży myślałam o nadchodzących wakacjach oraz o tym, że dobrze byłoby przygotować coś, w co będę mogła spakować wszystkie przedmioty, potrzebne podczas letnich wędrówek. Zdecydowałam, że gdy tylko wrócę do domu, wydziergam wakacyjną torebkę. 

Jeżeli masz ochotę:

 • nauczyć się szydełkować
 • miło spędzić czas
 • uciec na moment od rodziny i zrobić coś tylko dla siebie
 • stworzyć przedmiot, z którego często będziesz korzystać

to zapraszam do zapoznania się z poniższą instrukcją.

W poprzednim roku pokazywałam jak w ekspresowym tempie uszyć torebkę na maszynie (jeżeli jesteś zainteresowana, kliknij w to miejsce TORBA NA PLAŻĘ).

Dziś pokażę, jak do podobnego celu wykorzystać szydełko.

Projekt jest prosty, skierowany do osób początkujących.

Jedyną umiejętnością, którą musisz posiadać aby jest robienie zwykłego łańcuszka oraz półsłupków. Jeżeli jeszcze nie opanowałaś tego ściegu – nic straconego. Kliknij w to miejsce  – Jak zacząć szydełkować? , a później wróć do poniższej instrukcji.

Do wykonania wakacyjnej torebki użyłam:

 • trzech motków przędzy KotToOn XXLace Yarn (250 gramów 90 metrów)
 • szydełka nr 8 (właściwie to dwóch, bo jedno złamało mi się w trakcie pracy)

Jeżeli nie masz powyższych materiałów, śmiało możesz sięgnąć po włóczki typu t-shirt yarn lub różnego rodzaju sznurki bawełniane.

Zaczynamy pracę
1. Wykonaj łańcuszek składający się z 27 oczek. To wokół niego, będziesz wykonywała okrążenia.

2. Wbij szydełko w drugie oczko (licząc od strony szydełka) i wykonaj pierwszy półsłupek (zaznacz go używając np. włóczki o innym kolorze, agrafki, markera). Kontynuuj przerabianie półsłupków w każdym kolejnym oczku. Gdy dojdziesz do ostatniego, zrób w nim aż trzy półsłupki. Warto je zaznaczyć. Ułatwi Ci to wykonanie kolejnego okrążenia. W tym momencie powinnaś zauważyć, że ścieg zaczyna lekko zakręcać. Tak ma być. Za chwilę twoje dłonie znajdą się po drugiej stronie łańcuszka.

3. Kontynuuj przerabianie półsłupków po drugiej stronie. Wykonuj po jednym półsłupku w każdym kolejnym oczku (z wyjątkiem pierwszego). W pierwszym oczku łańcuszka należy wykonać aż dwa półsłupki. Zaznacz je innym kolorem włóczki.

Zauważ, że zaznaczone zostały po trzy półsłupki znajdujące się na skrajach twojej robótki.

4. Drugie okrążenie wykonamy na bardzo podobnej zasadzie. W zaznaczonych miejscach (czyli naszych półsłupkach znajdujących się na krańcach robótki) zrobimy po dwa półsłupki, natomiast w pozostałych, po jednym. Miejsca, w których wykonujemy po dwa półsłupki powinnaś oznaczyć. Będzie ich więcej – nie  trzy, lecz sześć po każdej stronie. Oznaczenie ich, ułatwi ci wykonanie kolejnego okrążenia.

5. Trzecie okrążenie zrób identycznie jak okrążenie drugie. W każdym półsłupku ( z wyjątkiem tych oznaczonych, znajdujących się na skrajach robótki ) zrób po jednym półsłupku. W miejscach, które zostały oznaczone, robimy po dwa półsłupki.

Dno naszej torby jest już gotowe.

6. Zaczynamy budowanie ścianek. Wykonuj na zmianę półsłupek i jedno oczko łańcuszka. Wykonując pojedyncze oczka łańcuszka jednocześnie omijaj jedno oczko z poprzedniego okrążenia. Dzięki temu półsłupki będą wrabiane w co drugi półsłupek, a to sprawi, że torebka nie będzie sztywna.

7. Wykonaj 25 identycznych okrążeń.

8. Ostatnie, 26 okrążenie, wykonaj przy użyciu oczek ścisłych. Dzięki temu baza naszej torebki zyska ładne wykończenie.

9. Czas na przygotowanie rączek od torby. Zrobimy je wykonując tzw. podwójny łańcuszek. Od Ciebie zależy ich długość. Jeżeli chcesz zarzucić torbę na ramię- zrób dłuższe. Wolisz nosić torebkę trzymając ją za „uszy” – zrób krótsze. Ważne by obie części były takie same.

10. Rączki zamocujesz w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że przeciągniesz ich końce przez przestrzenie pomiędzy półsłupkami – najlepiej na wysokości trzeciego okrążenia (licząc od góry) i zawiążesz supełek (dzięki temu się nie wysuną).

Twoja torba jest już gotowa. Możesz włożyć do niej: ręcznik, książkę i krem do opalania i śmiało wyruszyć na nadmorską plażę (ewentualnie na taras do koleżanki).

Możesz też wydrukować i zabrać ze sobą poradnik na temat szydełkowania dla początkujących. Znajdziesz go w tym miejscu: Szydełkowanie dla początkujących – ebook

Miłego popołudnia 🙂

Kamila 

Poprzedni Wiosenna dekoracja na dobry humor - tulipany na szydełku
Kolejny Wiosenne porządki – szydełkowy pojemnik na drobiazgi (szydełkowanie dla początkujących)

3 komentarze

 1. Avatar
  Zołza z kitką
  19/04/2018
  Odpowiedz

  Pamiętam, że miałam w dzieciństwie podobną torebkę – tyle, że przez ramię! Uwielbiałam ją!:)

 2. Avatar
  melodylaniella
  19/04/2018
  Odpowiedz

  wow – pięknie wygląda, ale chyba ja nie dałabym rady xD

 3. Avatar
  Marta
  19/04/2018
  Odpowiedz

  Muszę spróbować! Piękna inspiracja 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *