Zrób wrażenie na swojej mamie i naucz się wyszywać, czyli kilka słów o tym jak zrobić ciekawy prezent na Dzień Matki


haft-dla-poczatkujacych

Wyszywaniem zainteresowałam się mniej więcej miesiąc temu. Nie znaczy to jednak, że wcześniej haft był dla mnie czymś nieznanym. Krzyżykowy opanowałam już jako małe dziecko. Tworzenie niewielkich obrazków było jednym z ulubionych zajęć. Ścieg atłaskowy, margerytkowy czy supełkowy były jednak czymś zupełnie obcym. Postanowiłam to zmienić i przy okazji przygotować nietypowy prezent.

To, że ja nie potrafiłam wyszywać nie oznacza, że nikt tego w mojej rodzinie nie umiał. Większość technik została doskonale opanowana przez moją babcię Narcyzę (myślę, że to imię zobowiązywało do wyszywanie pięknych bukietów), ale też przez prababcie. Prawdziwą mistrzynią była jednak siostra prababci. Czego ona nie robiła. Wyszywane przez nią rzeczy wyglądały jak prawdziwe obrazy. Część z wykonanych przez nią serwet moja mama trzyma do dziś. I to właśnie jedna z takich ozdób sprawiła, że stwierdziłam, że sprawdzę, czy chociaż małe ziarnko talentu zostało mi przekazane w genach.

Jak-wyszyć-bukiet

Haftowanie bardzo mi się spodobało. Oglądałam tutoriale, przeglądałam gazety no i patrzyłam na rodzinne pamiątki. Okazało się, że wyszywanie nie jest takie trudne jak mogłoby się początkowo wydawać.

Dziś pokażę Wam, jak w prosty sposób wyhaftować bukiet kwiatów i tym samym przygotować  nietypowy prezent na Dzień Matki.

Techniki będą proste do opanowania (w końcu ja też dopiero zaczynam). Myślę, że razem doskonale sobie poradzimy, a nasze mamy będą pod wrażeniem, nie tylko samego prezentu, ale też tego, że poświęciłyśmy swój czas i energię na przygotowanie czegoś naprawdę wyjątkowego.

Gotowy obrazek wygląda w ten sposób. Oczywiście możesz go dowolnie modyfikować. Wybierać tylko te kwiatki, które Ci pasują oraz zmieniać kolory muliny.

haft

Czego będziesz potrzebowała?

 • tamborka (mój ma średnicę 15 cm)
 • kolorowej muliny
 • ostrych igieł do haftu
 • kawałka materiału (ja wykorzystuję płótno bawełniane)
 • samoznikający mazak do materiału (dzięki niemu bez problemu narysujesz wzór lub linie pomocnicze)
 • wolnego popołudnia

jak-wyszyc-bukiet

Jak wyszyć bukiet?

Poniżej pokazuję  i opisuję wszystkie ściegi, które zostały wykorzystane do zrobienia obrazka. Zanim zaczniesz wyszywać bukiet, poćwicz na kawałku niepotrzebnego materiału. Nabierzesz wprawy i śmiałości w działaniu. Rysuj pomocnicze linie, kólka i kropki. To naprawdę ułatwia zadanie.

Ścieg sznureczkowy

Bardzo popularny. Warto się go nauczyć, bo jest bazą większości projektów. Wykorzystywałam go do zrobienia łodyżek.

Jeżeli chcesz, zacznij od narysowania prostej linii, w którą będziesz wbijać swoją igłę. Dzięki temu, Twój sznureczek wyjdzie całkiem prosto, a praca stanie się przyjemniejsza.

 1. Wbij igłę od spodu tkaniny i wyciągnij mulinę ku górze.
 2. Następnie wbij igłę około pięciu mm dalej i przeciągnij mulinę przez materiał (ciągniemy mulinę w dół)
 3. Kolejnym krokiem jest wbicie igły od spodu mniej więcej w połowie powstałego ściegu i przeciągnięcie nitek ku górze.
 4. Co teraz? Wbij igłę kolejne 5 mm dalej (oczywiście u Ciebie odstępy mogą być trochę dłuższe lub krótsze; odległość podaje orientacyjnie) i powtarzaj ruch zaczynając od punktu nr 3.

 

haft-sznureczkowy

jak-wyszyć-bukiet

Ścieg margerytkowy

Przydaje się do wykonania niewielkich listków lub tak jak w naszym przypadku do stworzenia kolorowych płatków.

Aby ułatwić sobie pracę, narysuj na materiale kreseczki o długości mniej więcej jednego cm. Pomiędzy nimi zostaw niewielki odstęp.

 1. Wbij igłę od spodu (w miejscu, w którym zaczyna się twoja kreseczka) i wyciągnij mulinę ku górze.
 2. Wbij igłę minimalnie obok i zacznij przeciągać na dół. W pewnym momencie zobaczysz, że powstająca pętelka zmniejsza się na tyle by osiągnąć długość narysowanej przez Ciebie kreseczki. To znak, by wbić igłę od spodu w miejscu, w którym kończy się narysowana przez ciebie kreska. Pociągnij w taki sposób, by nitki znalazły się na górze.
 3. Aby zabezpieczyć ścieg wbij igłę tuż za powstałą pętelką. Powtórz wszystkie czynności kilka razy.

 

ścieg-margerytkowy

haft-plaski-podstawy

Haft atłaskowy

Jest jednym z najbardziej popularnych ściegów. Podczas wyszywania bukietu możemy wykorzystać go np. do zrobienia środków naszych kwiatków.

Rysunkiem pomocniczym, mogą być w tym przypadku np. niewielkie kwadraty.

 1. Wbij igłę (od spodu) w lewy dolny róg kwadratu.
 2. Następnie wbij igłę (od góry) w lewy górny róg kwadratu.
 3. Wbij igłę (od spodu) bardzo blisko pierwszego wkłucia, a następnie wbij ją blisko drugiego wkłucia. Nitki muliny powinny ściśle do siebie przylegać.
 4. Kontynuuj czynność do momentu, w którym cały kwadrat zostanie zakryty.

 

 

haft-płaski

jak-wyszyc-bukiet

Tę samą technikę wykorzystałam do wyhaftowania niektórych kwiatków. Zobacz, w jaki sposób zostało to zrobione.

Zacznij od namalowania niewielkiego kółka. W środku narysuj kolejne, nieco mniejsze.

 1. Wbij igłę z muliną od spodu w miejscu, którym narysowałaś mniejsze kółko i przeciągnij ku górze. Następnie wbij igłę w obwód większego koła.
 2. Ponownie wbij od spodu igłę w kontur mniejszego koła (tuż obok pierwszych nitek) i ponownie wbij igłę w naszkicowany obwód większego koła. Powtórz tę czynność jeszcze dwa razy.
 3. Zrób niewielki odstęp i wykonuj ruch od punktu 1 do 2. Czynność powtarzaj tak długo, by pokryć haftem całe koło.

haft-plaski

haft-plaski

Ścieg supełkowy

Jest najtrudniejszy do opisania. Zdecydowanie bardziej wolałabym pokazać go na filmie. Spróbujmy jednak. Tu pomocniczym rysunkiem mogą być zwykłe kropki. To wystarczy.

 1. Wbij igłę od spodu dokładnie w tym miejscu, w którym narysowałaś pierwszą kropkę.
 2. Okręć mulinę wokół igły (ja zrobiłam to dwa razy, ale w zależności od tego czy supełek ma być większy czy mniejszy, możesz to zrobić mniejszą lub większą ilość razy).
 3. Wbij igłę niemal w to samo miejsce co na początku i pociągnij za igłę, tak, by znalazła się z drugiej strony tamborka. To wszystko. Na Twoim materiale powinien pojawić się estetyczny supełek.

haft-supelkowy

haft-supelkowy

Po przetestowaniu powyższych ściegów, czas na pracę właściwą. Naszkicuj swój bukiet wykorzystując te elementy, które pomagały ci podczas ćwiczeń – kółka, kreski, kropki. Będziesz doskonale wiedziała, co oznaczają. Następnie zacznij wyszywać poszczególne elementy zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Koniecznie daj znać jak ci poszło i czy Twoja mama była zadowolona z prezentu.

Jeżeli masz ochotę na więcej – zobacz, w jaki sposób możesz wyszyć różyczkę. Opis znajdziesz  na końcu tego wpisu -> Jak wyszyć różyczkę?

Miłego popołudnia,

Kamila

Poprzedni Już jest! E-book - Szydełkowanie dla początkujących (część druga)  
Kolejny Szydełkowe wzory dla początkujących (schemat, opis i zdjęcia)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *