Okrągła torebka na szydełku – zrób ją sama


Jeżeli lubisz przeglądać instagramowe konta, prawdopodobnie zauważyłaś, że na wielu z nich pojawiły się zdjęcia prezentujące okrągłe torebki. Duża ich część została wykonana na szydełku. Gotowe kupisz w większości sieciówek. Jeżeli jednak trafiłaś na tę stronę, to podejrzewam, że będziesz chciała wykonać taką samodzielnie.

Stworzenie torebki w kształcie koła jest naprawdę proste. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu proponuję wykorzystanie zwykłych półsłupków i ściegu tkanego. Oznacza to, że zamiast tradycyjnego wkłuwania szydełka pod dwie pętelki, będziesz wbijała je w sam środek poprzedniego półsłupka. Takie działanie sprawi, że na twojej torebce powstanie przyjemny dla oka wzór. Oczywiście jest to jedno z najłatwiejszych rozwiązań. Jeżeli masz ochotę bardziej poeksperymentować, nic nie stoi na przeszkodzie.

Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób zrobić półsłupki – zajrzyj tutaj -> Półsłupki i półsłupki nawijane

Jeżeli nie wiesz jak zrobić magic ring – zajrzyj tutaj -> Magic Ring

Jeżeli masz ochotę, możesz też pobrać pierwszą część e-booka skierowanego do osób uczących się szydełkować-> Szydełkowanie dla początkujących

Do wykonania torebki wystarczy jeden motek włóczki typu t-shirt yarn w wybranym przez Ciebie kolorze oraz szydełko nr 10. Dodatkowo będziesz potrzebowała łańcuszka oraz kilku elementów, które pozwolą przymocować go do torby. Bez problemu kupisz je w pasmanterii lub na Allegro.

Okrągła-torebka-na-szydełku

okrągła-torebka-na-szydełku

Okrągła torebka na szydełku – od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, która musisz wykonać jest stworzenie dwóch identycznych kół stanowiących przednią i tylną część torebki.

 1. Zrób magic ring (MR)
 2. Przerób w nim pięć półsłupków. Pamiętaj, by w pierwszym z nich umieścić marker (będziesz wiedziała, w którym momencie okrążenie będzie skończone)
 3. W następnym okrążeniu, w każdy półsłupek wrób dwa półsłupki. Pamiętaj, by wkłuwać się w sam środek półsłupka z poprzedniego rzędu.
 4. Kolejne okrążenie wykonujemy przerabiając na zmianę półsłupek i dwa półsłupki ( w jednym oczku przerabiamy jeden półsłupek, w kolejnym oczku dwa, po czym powtarzamy całą sekwencję)
 5. Następne okrążenie to sekwencja: półsłupek, półsłupek, dwa półsłupki (powtarzamy ją 5razy)
 6. Czas na półsłupek, półsłupek, półsłupek, dwa półsłupki (powtarzamy 5 razy)
 7. Pewnie zauważyłaś już pewną prawidłowość i wiesz już, że teraz pora na: półsłupek, półsłupek, półsłupek, półsłupek, dwa półsłupki (tradycyjnie powtarzamy 5 razy)
 8. Możesz kontynuować rozszerzanie koła do wybranego przez siebie momentu. Musisz jednak wiedzieć, że ostatnie okrążenie powinno być zbudowane wyłącznie z samych półsłupków. Dzięki temu obie części torby zaczną delikatnie zawijać się do środka.okrągła-torebka-na-szydełku

W identyczny sposób wykonaj drugie koło.

Gdy obie części będą gotowe, konieczne będzie ich połączenie. W tym celu złóż je ze sobą prawą stroną do prawej.  Przełóż szydełko przez dwie pętelki z pierwszego kółeczka oraz przez dwie pętelki z kołeczka drugiego i połącz oczkiem ścisłym. Powtarzaj ten ruch do momentu, w którym obie części zostaną ze sobą prawie w całości zszyte. W torebce powinien pozostać otwór, przez który będziesz mogła wrzucić do torebki telefon lub portfel.Torebkę można zszyć używając półsłupków, uważam jednak, że oczka ścisłe w tym przypadku wyglądają lepiej.

okrągła-torebka-na-szydełku-jak-zrobic

 

Teraz nie pozostaje nic innego, jak wywinąć torbę na prawą stronę i zamontować ozdobny łańcuszek. Ja skorzystałam z takiego, który miał już przymocowane karabińczyki. Jeżeli chcesz, możesz do swojej torby dodać chwosty, zawieszki lub frędzle.

Na poniższych zdjęciach pokazałam, jak w najprostszy z możliwych sposobów, samodzielnie wykonać frędzelki.

 1. Przygotuj kilka kawałków włóczki (powinny mieć identyczną długość)
 2. Pierwszy z nich ułóż w sposób widoczny na zdjęciu nr 1
 3. Dwa luźne końce przełóż nad włóczką, do której chcesz przymocować frędzelek, a następnie mocno za nie pociągnij. To wszystko.
 4. Tę samą technikę zastosuj w przypadku torebki.jak-zrobic-fredzelki

Poprzedni Ach śpij kochanie... Łapacz snów w trzech krokach
Kolejny Nauka szydełkowania — wzory idealne dla początkujących (siateczka)

4 komentarze

 1. teresaborne
  02/10/2018
  Odpowiedz

  Witam bardzo dziękuję za przekazanie informacji jak i z czego zrobić taką torbę

 2. Ada
  15/11/2018
  Odpowiedz

  Filmik jest na ten temat?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *