Prosta torebka ze sznurka bawełnianego. Uczymy się szydełkować.


ze-sznurka-bawełnianego

Portfel, klucze, chusteczki, książka, śrubokręt i kilka patyków — taki zestaw przedmiotów zobaczyłabyś dziś w mojej torebce. Muszę przyznać, że noszę w niej naprawdę dziwne rzeczy.  Wniosek z tego jest taki, że torebka musi być pojemna. I trwała. Dlatego dziś będę korzystała ze sznurka bawełnianego.

Torebkę na szydełku jesteś w stanie przygotować w mniej więcej trzy godziny. Wystarczy, że wiesz, w jaki sposób robić łańcuszek i półsłupki. Z pozostałymi czynnościami na pewno sobie poradzisz.

kreatywne-popoludnia-blog

Do wykonania torebki potrzeba około 150 metrów sznurka 3 mm oraz dopasowanego do niego szydełka (skorzystałam z szydełka 7 mm).

Najtrudniejszą sprawą będzie przygotowanie owalnego dna torebki.

Szybko zauważysz, że cała praca będzie polegała na tym, by w oczkach znajdujących się na skrajach naszej robótki zwiększać liczbę półsłupków. Dzięki temu, dno torebki zacznie się rozszerzać i przybierać owalny kształt. Wiem, że dla niektórych osób rozszyfrowanie schematu bywa problematyczne, dlatego przygotowałam dokładny opis tego, co po kolei należy robić.

torebka-worek-na-szydełku

 1. Wykonaj łańcuszek składający się z 15 oczek. To wokół niego, będziesz wykonywała poszczególne okrążenia.

2. Wbij szydełko w drugie oczko (licząc od strony szydełka) i wykonaj 4 półsłupki (zaznacz je używając np. włóczki o innym kolorze, agrafki, markera). W każdym kolejnym oczku (poza ostatnim) wykonaj po jednym półsłupku. W ostatnim oczku zrób 4 półsłupki. Je także oznacz za pomocą markerów. W tym momencie powinnaś zauważyć, że robótka zaczyna zakręcać”. Tak ma być. Za chwilę twoje dłonie znajdą się po drugiej stronie łańcuszka.

3. Kontynuuj przerabianie półsłupków po drugiej stronie łańcuszka. Wykonuj po jednym półsłupku w każdym kolejnym oczku. Zauważ, że zaznaczone zostały po cztery półsłupki znajdujące się na skrajach twojej robótki. To właśnie w tych miejscach w drugim okrążeniu będziemy podwajać liczbę półsłupków.

4. Drugie okrążenie wykonasz na podobnej zasadzie. W zaznaczonych miejscach (czyli naszych półsłupkach znajdujących się na krańcach robótki) zrób po dwa półsłupki, natomiast w pozostałych, po jednym. Miejsca, w których wykonujesz po dwa półsłupki, powinnaś oznaczyć. W Tym okrążeniu będzie ich więcej – nie cztery, lecz osiem (po każdej stronie). Oznaczenie ich ułatwi wykonanie kolejnych okrążeń.

5 Trzecie, okrążenie wykonaj w następujący sposób: w pierwszym z oznaczonych półsłupku wykonaj jeden półsłupek, w drugim — dwa półsłupki, w trzecim — jeden półsłupek, w czwartym — dwa, w piątym — jeden, w szóstym — dwa, w siódmym — jeden i w ósmym dwa. Oznacz tę grupę półsłupków. W pozostałych (nieoznaczonych) półsłupkach przerób po jednym oczku. Gdy dojdziesz do kolejnej grupy oznaczonych półsłupków, działaj na podobnej zasadzie. W pierwszym z nich wykonaj jeden półsłupek, w drugim — dwa półsłupki, w trzecim — jeden półsłupek, w czwartym — dwa, w piątym — jeden, w szóstym — dwa, w siódmym — jeden i w ósmym dwa. Oznacz także tę grupę półsłupków. W kolejnych nieoznaczonych półsłupkach wykonaj po jednym półsłupku.

6 Czwarte okrążenie. W pierwszym z oznaczonych słupków wykonaj jeden półsłupek, w drugim — jeden, w trzecim dwa, w czwartym -jeden, w piątym — jeden, w szóstym — dwa, w siódmym jeden, w ósmym — jeden, w dziewiątym — dwa, w dziesiątym — jeden, w jedenastym — jeden, w dwunastym — dwa. Tak jak w poprzednich okrążeniach w półsłupkach, które nie zostały oznaczone, wykonaj po jednym półsłupku. Gdy dojedziesz do drugiej grupy półsłupków, powtórz całą sekwencję. W pierwszym z oznaczonych słupków wykonaj jeden półsłupek, w drugim — jeden, w trzecim dwa, w czwartym -jeden, w piątym — jeden, w szóstym — dwa, w siódmym jeden, w ósmym — jeden, w dziewiątym — dwa, w dziesiątym — jeden, w jedenastym — jeden, w dwunastym — dwa. Najtrudniejsza część pracy jest już za Tobą.

torebka-ze-sznurka-bawałnianego

torebka-ze-sznurka-bawałnianego

torebka-ze-sznurka-bawałnianego

 

Budujemy ścianki torby

Na tym etapie będzie znacznie mniej tłumaczenia. Ścianki robi się w ekspresowym tempie. To zasługa przede wszystkim tego, że każdy półsłupek oddzielony jest od siebie zwykłym oczkiem łańcuszka.

1. Pierwsze okrążenie wykonaj, robiąc na zmianę półsłupek i jedno oczko łańcuszka. Gdy robisz oczko łańcuszka, musisz jednocześnie omijać jedno oczko znajdujące się w podstawie, czyli w naszym przypadku w poprzednim okrążeniu.

Zobacz na poniższe zdjęcie. Fioletowa igła wskazuje oczko, które opuszczasz, a zielona to, w które wbijasz się szydełkiem.

owalne-dno

2. Kolejne 20 okrążeń wykonasz w podobny sposób. Na zmianę wykonuj jeden półsłupek i jedno oczko łańcuszka. Półsłupki wrabiamy w miejsce, w którym wcześniej wykonywane było zwykłe oczko łańcuszka.

torebka

3 Ostatni rząd wykonaj przy użyciu oczek ścisłych. Tak naprawdę większość pracy została już wykonana.

oczka-ścisłe

Teraz wystarczy przepleść sznurek i (lub) doczepić łańcuszek. Torebka jest już gotowa. Oczywiście, jeżeli tylko mamy na to ochotę możemy pobawić się jeszcze trochę, wykonać podszewkę, doczepić chwosty lub inne ozdoby. Ja w tym tygodniu pozwalam sobie na małe lenistwo i zostawiam swoją torebkę w minimalistycznym surowym stanie. Taka też bardzo mi się podoba.

kreatywne-popoludnia

szydełkowanie

 

Torebkę można wykonać także w taki sposób, by zwężała się ku górze. Wystarczy, że w kilku ostatnich okrążeniach będziemy zmniejszać liczbę oczek.

Jeżeli za jakiś czas uznasz, że torebka już Ci się znudziła, będę miała ciekawą propozycję. Pokaże Ci jak w jedno popołudnie przerobić ją na szydełkowy plecak.

jak-zrobic-plecak-na-szydelku

Miłego popołudnia,

Kamila

Poprzedni O czym marzysz? Kilka słów o pracy, urodzinach i pojawiających się pomysłach.
Kolejny Koszyk z włóczki T-shirt Yarn — jak go zrobić?

5 komentarzy

 1. Avatar
  Czarna Skrzynka
  22/08/2018
  Odpowiedz

  Hmmm…. kompletnie nie moja bajka (you know I’m a man! ;), ale lubię ludzi z pasją! Dlatego fanpage też polubię! 🙂

 2. Avatar
  Baska
  25/10/2018
  Odpowiedz

  Super wzór i świetnie to opisałaś. Robię swoją pierwszą torebkę na szydełku i już widać, jak się wyłania z kłębów sznurka 🙂 mam tylko pytanie – ile sznurka zużyłaś na tą torebkę? bo tak widzę, że szybko znika i nie wiem czy mi starczy.

  • Robiłam ją już jakiś czas temu i dokładnie nie pamiętam. Wydaje mi się, że zużyłam dwa motki. Dobrze, że zadałaś to pytanie – przy kolejnych instrukcjach od razu będę umieszczała takie informacje. Trzymam kciuki za twoją pracę 🙂

 3. Avatar
  Baska
  25/10/2018
  Odpowiedz

  Czy po skończeniu robótki, torebkę należy wywinąć na druga stronę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *