Dlaczego ten szalik jest taki krzywy? Kilka słów o tym, jak zrobić szalik na szydełku.


Jak zrobić szalik

Podjęłaś decyzję – robisz szalik. W końcu to najłatwiejszy projekt na świecie. Zadowolona przerabiasz kolejne rzędy. Na początku myślisz, że idzie Ci świetnie. Geniusz po prostu ( ja tak myślałam 😉 ). Po kilkunastu minutach zauważasz jednak, że coś jest nie tak. Rzędy nie są równe. Z lewego brzegu coś wystaje, z prawego trochę brakuje. Jeszcze chwilę się oszukujesz, naciągając robótkę na wszystkie strony. Jednak gdzieś tam w środku wiesz już, że coś zostało schrzanione. Pytanie tylko co 🙂

Jak zrobić szalik na szydełku?

Jaka włóczka na szalik?

Zastanawiasz się, nie tylko jak zrobić szalik, ale też  jakiej włóczki użyć? Po pierwsze  takiej, która będzie przyjemna w dotyku. Początkowo może Ci się wydawać, że wełna jest idealnym wyborem. I faktycznie, dobrze, by pojawiła się w składzie. Zwróć jednak uwagę na to, by nie było jej za dużo. W przeciwnym wypadku szalik będzie gryzł, a ty nie będziesz w stanie go nosić. Moim ostatnim odkryciem jest włóczka Myboshi NO. 1. Ma 55m w 50g. Do wykonania szalika, będziesz potrzebowała mniej więcej czterech motków. Napisałam „mniej więcej” bo nie wiem, jakiej szerokości będzie Twoje okrycie.

włóczka biała na szalik

Zwykłe słupki? Przecież to nudne!

Uważam, że zrobienie zwykłego szalika jest jednym z najlepszych pomysłów, na jakie może wpaść osoba, która chciałaby nauczyć się szydełkowania. Po pierwsze, bardzo szybko zobaczy końcowy efekt, po drugie nabierze niezbędnej wprawy i po trzecie wyeliminuje błędy, które mogłyby pojawić się podczas wykonywania nieco trudniejszych prac.

Dodatkową zaletą jest to, że do wykonania szalika nie jest potrzebna znajomość skomplikowanych ściegów. Wystarczą nawet zwykłe słupki. I to właśnie od nich bym zaczęła. Wydaje Ci się to niezwykle nudne? Owszem. Jednak taka praktyka zaowocuje w przyszłości. Nie będziesz musiała zastanawiać się, dlaczego twoje prace nie wychodzą tak, jak powinny.

Pod koniec tego wpisu, pokaże Ci, co zrobić, aby urozmaicić sobie przerabianie poszczególnych rzędów i napiszę co zrobić, by nasz praca nie wyglądała jak ta robiona kilkanaście lat temu na lekcjach techniki.

Jak zadbać o to, by boki szalika były równe?

Jedną z najważniejszych rzeczy, których się nauczysz, będzie umiejętność tworzenia równych boków. Będziesz wiedziała, ile oczek zwrotnych powinnaś zrobić, by szalik nie zaczął niebezpiecznie falować. Zazwyczaj osoby początkujące nie wiedzą, że na końcu rzędu powinny zrobić jedno, dwa lub trzy dodatkowe oczka łańcuszka ewentualnie po ich zrobieniu wbijają szydełko w nieodpowiednie miejsce. Po przerobieniu kilku rzędów okazuje się, że szalik niebezpiecznie zaczyna się zwężać lub rozszerzać.

W przypadku słupków na końcu rzędu powinnaś zrobić trzy oczka zwrotne.

oczka zwrotne

Powrót do podstaw

Nie wiesz, w jaki sposób wykonać słupki? Zerknij na ten film. Zobaczysz, w jaki sposób wykonać pierwszy rząd. W twoim szaliku zacznij od zrobienia łańcuszka liczącego 20 oczek. Jeżeli chcesz mieć szerszy szalik, wykonaj ich więcej.

Na tym materiale zobaczysz, w jaki sposób przerabiać kolejne rzędy. Zapamiętaj, by traktować oczka zwrotne jako pierwszy słupek. Pamiętaj o tym nie tylko na początku, ale i na końcu rzędu (w przeciwnym wypadku szalik zacznie się zmniejszać).

 

Co zrobić, by szalik wyglądał ciekawiej?

Jeżeli nie chcesz, by twój szalik wyglądał nudno, możesz pobawić się też splotami nakładanymi. Wystarczy, że co trzeci splot, wbijesz szydełko, w splot znajdujący się o jeden rząd niżej. Zamieniając w tym czasie włóczkę, osiągniesz naprawdę ciekawy efekt. Zresztą zobacz na zdjęciach.  I jak? Przekonałam Cię do ćwiczeń?

sploty nakładane

No i na koniec jeszcze jedna rada. To, że boki są równe nie znaczy, że nie można ich obrobić. Dzięki temu będą wyglądały jeszcze lepiej. Możesz to zrobić przy pomocy zwykłych półsłupków. Pamiętaj o tym, by na rogach wrabiać po trzy półsłupki – dzięki temu nic nie będzie zawijało się do środka.

Jeżeli chcesz zobaczyć, nad czym aktualnie pracuję i co u mnie słychać, odwiedź mnie na Instagramie @kreatywnebabki

Wiesz już jak zrobić szalik i to co tu napisałam jest dla Ciebie oczywiste? W takim razie czas na trudniejsze projekty. Być może zainteresuje Cię ten wpis  – Jak zrobić plecak ze sznurka bawełnianego. Miłej Zabawy.

Poprzedni Jak zrobić opaskę na szydełku. Prosta metoda dla początkujących.
Kolejny Jak zrobić dynię na szydełku? Ozdoby na Halloween i nie tylko.

5 komentarzy

 1. Avatar
  Diana
  08/04/2019
  Odpowiedz

  Czy te filmiki sa Twoje?? Bardzo ale to bardzo chiałabym wiedziec co to za scieg ten na drugim filmiku na tej robótce w lewym gornym rogu. Prosze pieknie o pomoc

 2. Avatar
  Diana
  09/04/2019
  Odpowiedz

  Kochana a jak je robisz? Raz od przodu raz od tylu czy jak? Bo ja juz na wiele sposobow probowałam a chciałabym zeby byly wlasnie takie

  • Pierwszy rząd zwykłe słupki. Drugi na zmianę: słupek reliefowy nabierany od przodu i zwykły słupek, słupek reliefowy nabierany od przodu i zwykły… W kolejnym rzędzie tam, gdzie były reliefowe nabierane od przodu, robimy reliefowe od tyłu . Chodzi o to, by te wybrzuszenia pojawiały się tylko z jednej strony i były oddzielone od siebie zwykłymi słupkami.

   • Avatar
    Diana
    19/04/2019
    Odpowiedz

    Dziękuję pięknie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *