Jak zacząć przygodę z wyszywaniem? Kreatywne wyzwanie nr 2


wyszywanie - jak zacząć

Nie mogę uwierzyć, że od poprzedniego wyzwania minął już miesiąc. Jestem ciekawa, czy któraś z Was kontynuowała naukę szydełkowania. Jeżeli okazało się, że nie jest ono Waszą ulubioną techniką, mam dobrą informację. Dziś przetestujemy kolejną. Będzie nią wyszywanie.

Myślę, że wyszywania warto spróbować przynajmniej z kilku powodów:

1. Będziecie w stanie zrobić kilka prostych obrazków, które ozdobią kuchnię lub pokój waszego dziecka.

2.Wasze stare ubrania będą miały szansę odzyskać dawny blask.

3. Wyszywanie można bez problemu połączyć z innymi technikami takimi jak szydełkowanie, szycie na maszynie, rysowanie. Połączenie technik pozwoli stworzyć coś wyjątkowego.

haft co jest potrzebne

Dużą zaletą jest też fakt, że do nauki wyszywania nie będziemy potrzebowały zbyt wielu rzeczy. Piszę „MY”, ponieważ tym razem, uczę się razem z Wami. Tak naprawdę wystarczą nam:

1. Mulina
To jakie kolory i jakiego producenta wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Przestrzegam Cię jednak przed kupowaniem tych dużych zestawów obecnych na chińskich portalach aukcyjnych. Na różnego rodzaju forach i grupach internetowych dziewczyny skarżyły się na ich jakość.

2. Igła / igły
Wybierz te przeznaczone do haftu. Mają ostre końcówki i wystarczająco duże „oczka”. Nie są drogie dlatego najlepiej kupić cały komplet i testować, która z nich najlepiej będzie pasowała do wybranego przez Ciebie materiału.

3. Kawałek materiału

Tak naprawdę możesz wyszywać niemal na wszystkim. Jeżeli masz wybór sięgnij po: bawełnę, len, kanwę (kanwa najlepiej sprawdzi się, jeżeli będziesz chciała wyszywać krzyżykami). Ja wykorzystam zalegające u mnie płótno bawełniane.

4. Tamborek

Dzięki niemu materiał będzie odpowiednio naprężony, a cała praca stanie się łatwiejsza.

5. Specjalny „zanikający” mazak

Bez problemu narysujesz za jego pomocą linie pomocnicze, czy bardziej skomplikowane wzory.

 

Przechodzimy do konkretów — zaczynamy naukę

haftowanie ręczne

Pamiętasz jak w przedszkolu rysowałaś szlaczki? Ja pamiętam i przyznam, że nie przepadałam za tym zajęciem. Powtarzanie ciągle tego samego było dla mnie czymś niesamowicie nudnym. Pomimo ogromnego znudzenia widziałam, że im więcej wzorków miałam za sobą, tym lepiej i szybciej wychodziły kolejne.

Odnoszę wrażenie, że z wyszywaniem jest podobnie. Powtarzanie określonych ruchów sprawia, że po jakimś czasie, zaczynamy wyszywać sprawniej i szybciej.

Pomyślałam, że dobrym ćwiczeniem, które doprowadzi mnie i Was do opanowania podstawowych ściegów będzie potraktowanie ich właśnie tak jak wspomnianych wcześniej szlaczków. Narysujemy więc sobie kilka linii pomocniczych, a następnie postaramy się wykonać pierwsze, bardzo proste ściegi.

Ścieg za igłą

W tym przypadku warto narysować sobie materiale jedną prostą linię, a następnie wykonując odpowiednie ruchy przesuwać się wzdłuż niej. Ścieg za igłą może przydać Ci się podczas wyszywania liter lub zaznaczaniu konturów. Nie zapomnij o tym, by na końcu nitki zrobić supełek.

1. Wbij igłę od spodu i przeciągnij do góry tak, by igła przeszła przez materiał. Nie rób tego na samym brzegu narysowanej linii, ponieważ za chwilę będziesz musiała przesunąć się w lewą stronę. Musisz mieć tam troszeczkę miejsca.
2. Następnie wbij igłę z lewej strony (kilka milimetrów dalej) i przeciągnij pod spód materiału.
3. Na twoim materiale prawdopodobnie pojawiła się niewielka pozioma „kreseczka”. Tak ma być. Wbij igłę z prawej strony, by pomiędzy „kreseczką” a miejscem wkłucia igły pojawiło się kilka milimetrów wolnego miejsca.
4. Teraz wbij igłę od góry dokładnie w to samo miejsce, w które wbijałeś się na samym początku pracy.
5. powtarzaj sekwencję tak długo aż uda Ci się opanować cały ruch.
Staraj się, by wbijać igłę w miarę różnych odstępach. Dzięki temu ścieg będzie wyglądał estetycznie.

ścieg za igłą jak go zrobić

ścieg za iglą jak zrobić

Wariacja na temat ściegu za igłą

1. Ponownie narysuj poziomą linię i pokryj ją ściegiem za igłą.
2. Zmień kolor muliny. Wbij igłę od spodu ku górze w miejscu, w którym rozpoczyna się ścieg za igłą.
3. Następnie przekładaj igłę z nowym kolorem raz od góry, a raz od dołu...

jak wyszyć napis

Ścieg sznureczkowy

Podobnie jak ścieg za igłą, ścieg sznureczkowy może Ci się przydać podczas tworzenia napisów oraz tworzenia konturów.
1. Wbij igłę od spodu tkaniny i wyciągnij mulinę ku górze.
2. Następnie wbij igłę około pięciu milimetrów dalej i przeciągnij mulinę przez materiał (ciągniemy mulinę w dół)
3. Kolejnym krokiem jest wbicie igły od spodu mniej więcej w połowie powstałego już ściegu i przeciągnięcie muliny ku górze.
4. Co teraz? Wbij igłę kolejne 5 mm dalej (oczywiście u Ciebie odstępy mogą być trochę dłuższe lub krótsze; odległość podaje orientacyjnie) i powtarzaj ruch z punktów 2-3.

ścieg do napisów

jak zrobić ścieg sznureczkowy

Ścieg supełkowy

1. Wbij igłę od spodu dokładnie w tym miejscu, w którym narysowałaś pierwszą kropkę.
2. Okręć mulinę wokół igły (ja zrobiłam to dwa razy, ale w zależności od tego, czy supełek ma być większy, czy mniejszy, możesz to zrobić mniejszą lub większą ilość razy).
3. Wbij igłę niemal w to samo miejsce co na początku i pociągnij za igłę, tak, by znalazła się z drugiej strony tamborka. To wszystko. Na Twoim materiale powinien pojawić się estetyczny supełek.

ścieg supełkowy

Ścieg atłaskowy

Możesz wykorzystać go do wypełniania mniejszych i większych motywów. Jest naprawdę uniwersalny i naprawdę bardzo dobrze wygląda. Jeżeli haftowanie przypadnie Ci do gustu, ze ściegiem atłaskowym będziesz się spotykała bardzo często. To jak go wykonać, pokażę Ci na przykładzie serduszka.
1. Na przygotowanym wcześniej materiale narysuj kilka niewielkich serduszek
2. Wbij igłę (od spodu materiału ku górze) w taki sposób, by znalazła się w połowie serduszka (na zdjęciu oznaczyłam to miejsce cyfrą 1)
3. Następnie wbij igłę od góry (tak, by znalazła się pod drugiej stronie materiału w punkcie nr 2).
4. Teraz pora na punkt trzeci (wbij się od dołu) i punkt czwarty (wbij się od góry)
Staraj się, by poszczególne nitki układały się jedna obok drugiej. Zapełnij w ten sposób całe serduszko.

wyszywanie kreatywne babki

 

Ścieg margerytkowy

Ostatnią rzeczą, której się dziś nauczymy jest ścieg margerytkowy. Dzięki niemu bez problemu wyszyjesz np. płatki kwiatów.
1. Wbij igłę od spodu materiału i przeciągnij ku górze.
2. Wbij igłę od góry ku dołowi niemal w tym samym miejscu. Nie przeciągaj jednak nitki do końca. Widoczna powinna zostać niewielka pętelka. Teraz twoim zadaniem będzie przytwierdzenie jej do materiału.
3. W tym celu wbij igłę  w taki sposób, by przechodziła przez pętelkę. Następnie wbij igłę od góry ku dołowi tuż za pętelką (niemal w tym samym miejscu, z którego wychodzi nitka).

jak wyszyć kwiatka

jak wywywać kwiaty

Rzeczą, która również może Ci się podobać, są haftowane różyczki. O tym, jak je zrobić, przeczytasz w tym miejscu -> Jak zrobić haftowaną różę?

Jak widzisz, moje ściegi nie są idealnie proste. Nie ma to jednak dla mnie aż tak dużego znaczenia. Najważniejsze jest to, że znalazłam czas na nauczenie się czegoś nowego, miło spędziłam czas i odpoczęłam od codziennych obowiązków. Mam nadzieję, że Ty też dobrze się bawiłaś i wkrótce podzielisz się efektami swoich prac. Pamiętaj, że sporo informacji (między innymi filmy, na których pokazuję jak wykonać poszczególne ściegi) znajdziesz na profilu @kreatywnebabki. Nie zapomnij też o oznaczeniu swoich prac za pomocą hasztagu #kreatywnebabki. Odwiedzaj też inne dziewczyny biorące udział w zabawie. Jeżeli masz ciekawe porady związane z haftowaniem, podziel się nimi w komentarzach.

W kolejnych dniach na instagramie pokażę Ci  także, w  jaki sposób łączyć ze sobą wyżej zaprezentowane ściegi, w taki sposób, by otrzymać np. kwiatki, literki, listki, a także pomysły na to, jak haft można połączyć z innymi technikami. Wpadnij jeżeli nie chcesz tego przegapić.

Miłego popołudnia,

Kamila

 

Poprzedni Kreatywne Wyzwanie - SZYDEŁKO (część trzecia - kwadraty babuni)
To najnowszy post

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *